VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opatření sníží energetickou náročnost a ochrání životní prostředí

Písek, České Budějovice - Koncept Chytrých měst je jednou z priorit Jihočeského kraje.

7.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Drahomír Stulír

Jeho postupná realizace má zpřístupnit chytrá řešení městům a obcím a zároveň celokrajsky řešit taková témata, jako doprava, energetika nebo odpadové hospodářství. Náměstka jihočeské hejtmankya místostarosty Písku Josefa Knota jsme se zeptali:

Josef Knot.Město Písek se již může pochlubit konkrétními výsledky Smart city. V kterých oblastech?
Namátkou mohu říci, že začínáme uvádět do provozu systém sledování parkovacích míst na ulici. Občanům i návštěvníkům Písku bude k dispozici mobilní aplikace, která jim umožní rychle vyhledat volné parkovací místo a navede je na něj. Z oblasti dopravy se jedná rovněž o instalaci chytrých zastávek MHD, které přívětivou formou poskytnout informace o aktuální vzdálenosti vozidel, časech příjezdu a snad i free wifi. Ve vodním hospodářství byl pro Písek speciálně vyvinut systém, který bude počítat rychlost proudění a tlakového poměru v potrubí a s tím související optimalizaci ztrát vody v síti. Z oblasti odpadů jsme například požádali o vybudování stanice energetického využití kalů a biomasy přímo v ČOV. Nová technologie umožní likvidovat až pět tisíc tun kalů ročně, takže je zde určitá rezerva pro okolní obce. Dále jsme rozšířili nabídku služeb návštěvníkům i místním o lavičky, kde si zájemci mohou dobít mobily a využít free wifi. Tato opatření mají za cíl snižovat energetickou náročnost, chránit životní prostředía tím i naše peněženky.

Písecký projekt veřejného portálu se dostal do užšího výběru soutěže Chytrá města pro budoucnost. Jak bude jeho realizace prospěšná občanům?
Veřejný portál bude hlavní vstupní branou ke službám města Písku. Občan si bude moci podobnou formou, jako při nákupu v e-shopech, objednat či zaplatit služby poskytované městem. Dále bude moci elektronicky komunikovat s úřady, vyplnit a odeslat některé formuláře a sledovat průběh jejich zpracování úředníky. V rámci portálu bude rovněž publikována celá řada zajímavých dat města, jako jsou mapy svozu odpadů, údržby zeleně a podobně.

Představitelé Jihočeského kraje v minulých dnech podepsali memorandum o společné spolupráci se společností ČEZ ESCO. Co tato firma kraji a následně městům a obcím může nabídnout?
Jihočeskému kraji chce ČEZ nabídnout řadu osvědčených chytrých energetických řešení. V první vlně se chceme zaměřit na elektromobilitu a na identifikaci vhodných krajských budov pro projekty energetických úspor. Konkrétně jde o takzvané EPC projekty, zaměřené především na energetické úspory. Zahrnují vše, od návrhu, přes například stavební úpravy, technologické renovace jako je instalace zdrojů s vyšší účinností, snížení ztrát v distribuci tepla, až po sledování a poskytování servisu.
Pro kraj, města, obce a veřejné instituce je přitom klíčové, že se vůbec nemusí dotknout jejich peněženek. Ve většině případů je totiž možné splácet investice z dosažených úspor. Projekty jsou realizovány na klíč a výše úspor, která se obvykle pohybuje od 15 do 50 procent, je navíc garantována přímo ve smlouvě.

Již v nejbližších letech se očekává rozšiřování elektromobilů. Síť dobíjecích stanic je zatím nedostatečná. Pomůže ČEZ ESCO i při řešení tohoto problému?
Například Škoda z koncernu Volkswagen má za úkol do roku 2025 dosáhnout toho, aby čtvrtinu její výroby představovaly elektromobily. Podobně k tomu přistoupila i automobilka Volvo a další. Proto je nutné vytvořit infrastrukturu. V případě elektromobility se vzájemná spolupráce zaměří na vypracování strategie pro Jihočeský kraj včetně výstavby sítě dobíjecích stanic a podpory využívání elektromobilů. S výstavbou dobíjecích stanic pro elektromobily ČEZ počítá na hlavních silničních tazích i v lokalitách zajímavých pro turisty.

V současnosti využívá formou zápůjčky tři elektromobily od ČEZ Správa Národního parku Šumava.

Autor: Libuše Kolářová

7.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Ilustrační foto.

Žáby U Vodáka ochrání před koly aut trvalé zábrany

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Povodeň s sebou přinesla také velkou vlnu solidarity

Písek – Řeka Otava se začala vracet do svého koryta v úterý 13. srpna. Ale moc se jí nechtělo.

Auto není trezor. Majitel přišel o věci za 14 tisíc

Písek - Do zaparkovaného vozidla se v lokalitě U Vodáka vloupal zloděj.

Místo Klatov přijely na písecký zimák Strakonice

Písek – Druhé domácí přípravné utkání na nadcházející druholigovou sezonu měli hokejisté IHC Písek v pondělí 21. srpna odehrát proti týmu Klatov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení