VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochotníci z Vejrandy přerušili činnost. Hledají nové tváře

Branice /OCHOTNÍCKÉ SOUBORY NA JIHU ČECH/ - Mají za sebou úspěšnou veršovanou hru Utopený hastrman. Druhá autorská hra, rodinná komedie Švestkova rodinka aneb Zloděj v domě souboru Vejranda, který byl původně z Branic a Křenovic na Písecku, se zatím premiéry nedočkala. Soubor je nyní v personálním útlumu, ale doufá, že přiláká nové nadšence a členové se zase postaví na prkna, která znamenají svět.

11.11.2015
SDÍLEJ:

V JEDNU CHVÍLI měl soubor více herců, než bylo postav ve hře Švestkova rodinka aneb Zloděj v domě. Nakonec ale ochotníci ubyli a soubor jich nemá tolik, aby mohl hru uvést. Na snímku jsou divadelníci při přípravě kulis první hry Utopený hastrman. Foto: Andrea Kofroňová

Nevzdává se ani režisérka Vejrandy Andrea Kofroňová z Branic. „Šance jsou padesát na padesát. Určitě nehážeme flintu do žita. Záleží to opravdu na tom, zda se nám někdo přihlásí, abychom mohli hru obsadit," říká Andrea Kofroňová.

Ve Vejrandě mají jasno, jaké tváře by to měly být. „Měli by to být nadšenci, kteří tomu dají kus svého," říká a přirovnává soubor k fotbalovému klubu. „I když se manželka zlobí a den s mužem nemluví, tak on na trénink a na zápas jde," zlehčuje situaci. Ve Vejrandě, kde mají i dětské členy, shání šest dospělých, ti jsou nejdůležitější.

Pavel Zeman, knihovník z Branic, který spolu s manželkou Zuzanou napsal Švestkovu rodinku, to také nevzdá. Plánuje vyvěsit letáčky do okolí, aby co nejvíce lidí vědělo, že v souboru hledají kolegy. „Místní by k tomu také byli, ale trvá to dlouho, než se rozhoupou," podotýká Pavel Zeman.

Doplňuje, že nácvik divadla je velmi časově náročný. „Aby to k něčemu bylo, je nutné se scházet minimálně jednou týdně. Před premiérou jsme cvičili třikrát týdně," poukazuje.

A proč musel soubor přerušit činnost, když ochotníci měli za sebou několik čtecích zkoušek připravované hry? Z časových důvodů se rozhodli soubor opustit lidé z Křenovic, mezi kterými převažovaly děti. „Křenovické děti trošičku odrostly, začínají mít i jiné zájmy. Dostali jsme se do bodu, kdy jsme sice Braničtí, ale v Branicích nás není tolik, abychom mohli hru, kterou máme připravenou, odehrát," naráží režisérka i na minulost spolku.

Na konci roku 2013 vznikl v Branicích soubor Braníček 13, neměl ale dostatek členů, a tak se k nim přidal nový soubor Křenováček 14 z pět kilometrů vzdálených Křenovic. Herci spolu odehráli Utopeného hastrmana. Společně pak vytvořili soubor Vejranda.

Braničtí ale rozhodně nelitují divadelní zkušenosti. „Byla jsem ráda, že se to povedlo a že jsme lidem dokázali, že se hra dá nacvičit. U nás v Branicích přišlo na představení sedmdesát lidí a na Branice je tenhle počet opravdu velký úspěch," hodnotí režisérka. „Bylo vidět, že je hra zaujala. Když jsem měla možnost s diváky po hře mluvit, říkali, že se jim moc líbila. To mě těšilo. Byla jsem ráda i za herce, že čas, který tomu věnovali, se vyplatil," říká Andrea Kofroňová. Ochotníci sehráli Utopeného hastrmana celkem třikrát, jednou v Branicích a dvakrát v Křenovicích, kde obnovili lesní divadlo za vsí.

Ochotníci rozhodně nelitují, že soubor založili. „Byla to ze všech směrů pozitivní zkušenost," hodnotí kulisák Pavel Zeman. „I kdyby to skončilo, myslím, že dva roky, které jsme fungovali, za to stály," dodává.

Založením ochotnického spolku chtěli Braničtí navázat na tradici, která ve vsi byla. „Andrea je potomkem jednoho z vůdčích typů divadla, pana Housky. Chtěla na tradici navázat a dokázat, že jde divadlo dělat také v dnešní době," říká Pavel Zeman s tím, že se objevily i názory, že se to nepodaří. Andrea Kofroňová je ráda, že to vyvrátili. „Dokázali jsme, že nebyly jen plané řeči, že něco zahrajeme," říká spokojeně.

Braničtí ochotníci zdůrazňují, že se s Křenovickými, kterých bylo deset a kteří na zkoušky do Branic jezdili společně, rozešli v dobrém. „Určitě jsme na ně nezanevřeli, to rozhodně ne. Spolupráce s nimi byla parádní," shodují se Andrea Kofroňová a Pavel Zeman. Oba věří, že jejich soubor bude znovu fungovat.

To jim přeje i Roman Moravec, jeden z ochotníků z Křenovic a vedoucí mládeže SDH Křenovice. Právě zbylí ochotníci z Křenovic jsou mladými hasiči. „Od jara do podzimu máme s hasiči opravdu nabitý program, hasičských soutěží je dost. Navíc některé děti už studují," potvrzuje důvody Roman Moravec a posílá do Branic jistou naději. Jak říká, činnost ve Vejrandě přerušili, nikoliv definitivně ukončili.

Nyní je jasné, že podzim bude v Branicích bez místního divadla, to ale neznamená, že by se tu nic nedělo. V sobotu 7. listopadu se konal čtvrtý šachový turnaj, v sobotu
21. listopadu je na programu pivobraní, kdy už někteří slíbili, že donesou podomácku vyrobené pivo.

Poslední listopadová sobota je věnována sešlosti u kapličky sv. Saturnina, kdy se Braničtí dozví, kdo vyhrál jejich anketu, kterou připravil Pavel Zeman. Vybírají v ní člověka, který jim letos udělal největší radost nebo je rozesmál. Držiteli se už stali Václav Postránecký, Zdeněk Svěrák či Martin Dejdar.


Vejranda, původně z Branic a Křenovic
V Branicích se na konci roku 2013 sešli nadšenci, kteří se rozhodli navázat na ochotnickou tradici v obci a založili soubor Braníček 13. Jelikož jich bylo málo pro uvedení hry, spojili se s Křenovickými, kde zase založili soubor Křenováček 14. I ti navázali na své předky, kteří také „ochotničili". Spolu třikrát uvedli veršovanou pohádku Utopený hastrman. Připravované představení – komedie ze života Švestkova rodinka aneb Zloděj v domě – se zatím premiéry nedočkala. Soubor Vejranda, jak se Braničtí a Křenovičtí po uvedení první hry jmenují, opustili z časových důvodů Křenovičtí. Soubor tak nyní nemá dostatek herců a hledá nadšence, jako jsou oni sami.

Autor: Klára Černá

11.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radnice v Písku. Ilustrační foto

Beseda (nejen) o největších laserech světa

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Diacel Písek navštívil Techmanii v Plzni

Písek, Plzeň - Cílem podzimního výletu byla Techmaniia v Plzni. Ve vlaku se sešli členové z Chvaletic, Písku a Strakonic.

Výlet Protivínského vlastivědného klubu

Protivín - Dne 7. října uspořádal Protivínský vlastivědný klub první společný výlet za památkami v západní části Protivínska.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení