VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinka. Milevsko začíná svážet bioodpad

Milevsko - Město změnilo režim svozu, směsný odpad bude odvážet v lichých týdnech a biologicky rozložitelný v sudých. 

1.8.2015 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/ Karel Janeček

Lze mluvit o historickém okamžiku v oblasti odpadového hospodářství. Obyvatelé Milevska začínají třídit bioodpad a první svoz se uskuteční příští týden. Novinkou jsou nejen hnědé popelnice, ale také to, že ubude svozů komunálního odpadu. Ten bude zatím jen v lichých týdnech.

Podle místostarosty Martina Třeštíka je to logický krok. „Komunální odpad doteď v sobě obsahoval bioodpad. Objem předpokládáme pořád stejný i svozů bude stejně, ale jeden týden budeme svážet směsný odpad, kterého by mělo být zákonitě méně, a druhý týden bioodpad," vysvětlil Martin Třeštík. Podotkl, že nastavený režim není konečný. „Nikdo neví, jak to bude fungovat, protože jsme jedni z prvních ve městě naší velikosti, kteří toto zavádí," doplnil.

Michal Polanecký, jednatel Služeb města Milevska, tedy společnosti, jež bude odpad svážet, nemá představu, jaké množství biologicky rozložitelného odpadu za první týden lidé vytřídí. Může to třeba ovlivnit sucho a nižší počet sečení zahrad. „Odpad budeme vážit, evidovat a dávat na hromadu v areálu kompostárny. Až ho bude určité množství, naplníme s ním vaky," nastínil Michal Polanecký, kterého potěšilo, stejně jako vedení města, že všechny nádoby určené na bioologicky rozložitelný odpad si obyvatelé z rodinných domů vyzvedli. Dostali je formou bezplatné výpůjčky. Jde o popelnice o objemu 240 litrů, větší nádoby jsou u bytových domů a v sídlištních zástavbách.

Podle Marie Vratislavské z odboru životního prostředí je to výhoda. „Bioodpad se bude svážet průběžně přímo od domů lidí a už nebude pouze dvakrát ročně v rámci jarních a podzimních úklidů," řekla.

Město na vybudování kompostárny získalo dotaci, stejně tak na pořízení nádob. Podle dotačních pravidel Milevsko nesmí humus po dobu pěti let prodávat.

Do současné doby končil biologicky rozložitelný odpad na skládce v Jenišovicích. Podíl bioodpadu ve směsném komunálním odpadu činí kolem čtyřiceti procent.

Obyvatelé města patří, co se týče třídění odpadu, k nejlepším. Město se pravidelně umísťuje na horních pozicích v soutěži Jihočeši třídí odpady.

Autor: Klára Černá

1.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Ilustrační foto.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

OBRAZEM: Příměstský tábor v centru Milísek si děti užívají

Milevsko - V centru Milísek se budou děti bavit ještě do soboty na příměstském táboře. Chodí jich sem šestnáct ve věku od šesti do dvanácti let. Na závěr tábora, a to z pátku na sobotu, je čeká opékání špekáčků, bobřík odvahy a spaní v Milísku.

V Milevsku mají mikrojesle pro děti od půl roku, jako první v kraji se úča

Milevsko – Maminkám na mateřské dovolené pomáhají mikrojesle, které fungují od července v milevském Centru pro mladé rodiny Milísek. Mají kapacitu jen čtyř dětí, a to už od věku šesti měsíců až po čtyřleté. Rodiče tu navíc neplatí školné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení