VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na konci obce se nemusí bát, že ve sprše nepoteče voda

Oslov – Nové cesty a více vody z kohoutků v domácnostech i na konci vsi jsou pro obyvatele Oslova v těchto dnech nejlepší odměnou za dobu, kdy museli tolerovat stavební ruch.

5.8.2015
SDÍLEJ:

Starosta František Hašek ukazuje část sto let starého vodovodního potrubí.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Od října až do konce července se tady budovala nová kanalizace, výměna vodovodního potrubí a za obcí nová čistírna odpadních vod (ČOV). Minulý týden dostaly cesty, které byly kvůli stavbě rozkopané, nové povrchy.

„Musím všem občanům poděkovat za jejich trpělivost, s jakou tady snášeli bláto, prach a přerušování dodávek vody. Jen díky jejich toleranci se nám vše podařilo bez problémů dokončit. Za to jim moc děkuji," ocenil obyvatele starosta František Hašek.

Stavba byla podle něj největší akcí minimálně za posledních dvanáct let, ale možná i za celou dobu existence obce. Tři roky trvala příprava projektu Čistírna odpadních vod a kanalizace – Revitalizace Orlické nádrže a jedenáct měsíců trvaly práce. Projekt zahrnoval také výměnu sto let starého vodovodního potrubí. Celkové náklady byly přes 25 milionů korun bez DPH, z toho pomůže obci zaplatit kolem 16 milionů dotace z fondu životního prostředí.

Z celkových nákladů stály kolem milionu korun opravy krajských cest druhé a třetí třídy, kterých se výkopové práce také dotýkaly. „Práce jsou sice dokončené, ale firma tady ještě musí napravit nějaké nedodělky. Mezi nimi jsou například i nerovnosti na nových vozovkách, kterých si všimne každý jen pouhým okem. Trváme na tom, aby tato místa firma opravila," uvedl František Hašek.

Minulý týden byla v Oslově od pondělí do středy právě kvůli opravě povrchu hlavní cesty úplná uzavírka. „Ještě před tím se tady často při stavbě nebezpečně proplétaly kamiony. Ale nejvíc mě překvapuje bezohlednost řidičů, kteří nerespektovali dopravní značení uzavírky, třeba ho i povalili a tvrdili, že ho neviděli a vjížděli na rozpálený asfalt a ještě se rozčilovali. Většinou to byly pražské poznávací značky. Zůstaly tady po nich stopy. A to nás dopravní značení stálo kolem sta tisíc korun," dodal starosta.

Z celého projektu má největší radost ze zvýšení kvality vody. „Ve sto let starých trubkách byly usazeniny a nebyl v nich dostatečný tlak. Když došlo k výpadku, tekla voda zakalená a lidé mívali doma ucpaná sítka. Teď je kvalita zásobování pitnou vodou mnohem vyšší. V domech, které jsou ve směru na Tukleky se často museli lidé domlouvat, kdy se kdo bude sprchovat, aby jim voda tekla, ale teď už by to mělo být v pořádku," dodal František Hašek.

Na novou kanalizaci, která jde do ČOV, se už napojila polovina místních objektů, další se stále napojují. Lidé s tím včas počítali, takže zkušební provoz čistírny odpadních vod mohl začít už 15. července. ČOV má také přistavenou nádrž na vývoz septiků z místních částí, a to Tuklek, Pazderny i Svaté Anny.

Anketa: Co přinesly změny?

Jarmila Nováková
Při stavbě to tu bylo náročné, ale doufáme, že to teď bude lepší. Dřív nám netekla voda, jsme na konci vesnice a když přišli lidé z práce a začali se koupat, tak jsme museli počkat. Občas jsme zažili kruté chvilky, ale s tím se muselo počítat, když byl vodovod starý sto let a každou chvíli někde praskal.

Marta Hanušová
Opravdu to tady nebylo při stavbě jednoduché, ale už je to dobré a dobře se tady teď jezdí. Bydlím tady 26 let a za tu dobu se tady hodně změnilo k lepšímu. Vedení obce se hodně snaží. Líbí se mi tu celkově, jsem tady spokojená. Je tu teď sice rušněji, projede tu i hodně cyklistů a turistů, ale je sezona.

Hana Humešová
Teď je tady na cestě rušno, ale v zimě tu máme klid. Projíždějí tudy kamiony, kvůli uzavírce Žďákovského mostu. Když tu ale byla minulý týden uzavírka, řidiči ji porušovali a ještě byli sprostí na pracovníky, kteří silnici opravovali. Nechápu, že nekoukají, nečtou značení a že je nerespektují.

Autor: Stanislava Koblihová

5.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: Sokolky v přípravě porazily SVŠ Plzeň

Písek - Do začátku nové interligové sezony zbývají už pouze dva týdny, během kterých mohou jednotlivé týmy ladit poslední taktické a herní detaily.

OBRAZEM: Tancem a zpěvem probudili středověkou tvrz

Písek – Zahraniční účastníci Mezinárodního folklorního festivalu dostali možnost vystupovat i mimo Písek a náležitě ji využili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení