VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum dostane „větší“ dveře. Jejich šířka je více než jeden metr

Milevsko/Chyšky - Truhlář Josef Křížek z Chyšek říká: Tyto dveře jsou i ve strahovském klášteře v Praze.

20.3.2012
SDÍLEJ:

Ve firmě Josefa Křížka, který je na snímku, vyrobili tři desítky dubových dveří pro budovu, kde dříve sídlila lesní správa a kam se přesune Milevské muzeum. Foto: Deník/Klára Černá

Atypické dubové dveře s mosaznými klikami budou mít v novém sídle Milevského muzea, v budově na druhém nádvoří premonstrátského kláštera. Vyráběli je ve firmě truhláře z Chyšek Josefa Křížka.

„Jsou rozměrově větší,“ říká Křížek.  „V rodinných domech se používají dveře osmdesátky nebo devadesátky – mluvím o jejich šířce – a tady jsou průchody o velikosti sto čtyři centimetrů. Dveře jsou zhotovené podle stávajícího kamenného ostění,“ vysvětluje chyšecký truhlář.

Vyrobit jich museli celkem třicet. Stejné jsou i v Praze. „Nevím, jestli tady tyhle dveře dříve byly, ale přesně tyto jsou ve strahovském klášteře, v technickém zázemí,“ dodává. „Kreslil je inženýr Vaniš a na základě nákresu jsme je vyrobili,“ doplňuje.

Pracovat na nich začali v lednu, v únoru už byly v Milevsku a namontování se dočkaly tento měsíc. Tím ale práce Křížka a jeho dvou spolupracovníků v Milevsku nekončí. Ještě vyrábějí schodiště, zábradlí či vitríny. „Končit tu budeme 15. června,“ počítá Josef Křížek, který má v areálu premonstrátského kláštera za sebou i další práce.

„Málokdo ví, že v kostele sv. Jiljí tady na hřbitově je nejstarší krov v České republice. Dendochronologie, to znamená zjištění stáří dřeva, odhalila prvky krovu z roku 1250, tedy přežily vypálení husity, a celý krov je udělaný v roce 1445,“ říká Křížek, který se svými kolegy dělal před čtyřmi lety generální opravu krovu nad presbytářem. 

„Loni jsme ve špýcharu opravovali krov. Nevypadá to, ale je to historicky velmi ceněná stavba v areálu kláštera,“ ukazuje Josef Křížek z okna na dům, který má zničenou fasádu, ale opravenou střechu.  Na opravu krovů truhláři používali smrkové řezivo, na dveře v muzeu dubové. To je poměrně drahé.

Podle truhláře rozhodně bude budova na druhém nádvoří důstojným místem pro muzeum. „Zcela určitě ano. Rozhlédněte se tady. Jsou tu zachované štukové římsy, Premonstráti mají velké plány. Myslím, že během času zkulturní druhé nádvoří,“ říká. „Kdyby se ho podařilo vylepšit jako první nádvoří, budete to tady moc pěkné,“ dodává Josef Křížek, který například v areálu kláštera také vyráběl dřevěné schodiště do Latinské školy.

Jaké práce si v Milevsku cení nejvíce, nechtěl prozradit. „Nevím, co říci, žádnou akci nevyvyšuji, ale náročná byla oprava krovu v kostele sv. Jiljí,“ dodává  šestačtyřicetiletý Křížek, který se truhlařinou živí  od roku 1991.

Autor: Klára Černá

20.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Ilustrační foto.

Žáby U Vodáka ochrání před koly aut trvalé zábrany

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Povodeň s sebou přinesla také velkou vlnu solidarity

Písek – Řeka Otava se začala vracet do svého koryta v úterý 13. srpna. Ale moc se jí nechtělo.

Auto není trezor. Majitel přišel o věci za 14 tisíc

Písek - Do zaparkovaného vozidla se v lokalitě U Vodáka vloupal zloděj.

Místo Klatov přijely na písecký zimák Strakonice

Písek – Druhé domácí přípravné utkání na nadcházející druholigovou sezonu měli hokejisté IHC Písek v pondělí 21. srpna odehrát proti týmu Klatov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení