VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzejníci nejsou žádní suchaři

Jižní Čechy - Nečekat, až si je návštěvník najde. Jihočeská muzea vymýšlejí, jak zatraktivnit své expozice a nabídky.

11.1.2017
SDÍLEJ:

Prácheňské muzeum v Písku, Rytířský sál.Foto: Archiv - město Písek

Husitské muzeum v Táboře vyzvalo návštěvníky, aby fotili selfie u exponátů. Snímek, který získá nejvíce hlasů, přinese autorovi celoroční vstupenku. Podrobnosti sdělila muzejní pedagožka Kateřina Nimrichtrová.

Jaká jsou pravidla fotosoutěže, kdy ji vyhodnotíte?
Soutěž je spojena s naší akcí na leden a únor, kdy není zpoplatněno fotografování (běžně máme fotografování bez stativu a blesku za příplatek 20 korun). Jde o marketingovou podporu pro zimní měsíce, které nejsou návštěvnicky atraktivní. Návštěvníci se mohou vyfotit sami, s rodinou či v celé skupině, v pozadí musí být některý z našich exponátů nebo vybavení. Snímky nám lidé vloží na zeď facebooku do konce února, ostatní mohou vložené fotky „lajkovat". Prvního března se lajky sečtou a vyhodnotí se nejúspěšnější fotografie. Její autor bude odměněn celoroční rodinnou vstupenkou do všech pěti objektů Husitského muzea. Volný vstup bude platit i do nové expozice ve zrekonstruovaném Smrčkově domě, která bude otevřena v květnu 2017. Udělíme i zvláštní cenu poroty. Výherce pozveme zdarma na druhý ročník našeho divadelního festivalu Divadlo v zahradě. Výsledky zveřejníme na webu a na facebooku první březnový týden.

Co si od soutěže slibujete?
Přínos soutěže by se měl projevit v několika rovinách, – hlavně přilákat více návštěvníků. Soutěž má ukázat, že muzejníci nejsou suchaři. Předpokládáme, že se zvedne návštěvnost facebookových stránek a oživí se jejich obsah. Fotky s exponátem by měly fungovat jako lákadlo do muzea pro ty, kteří uvidí, jak úžasné předměty ukrývá.

Čím ještě hodlá vaše muzeum rok 2017 „vyšperkovat"?
V únoru uspořádáme ples na téma Cesta do pravěku. Chystáme opět muzejní noc s ostatními táborskými muzei a galeriemi a městským odborem kultury. Náš program se ponese v duchu 100. výročí bitvy u Zborova, tomuto tématu bude věnována výstava v galeriích Staré radnice. O prázdninách pozveme návštěvníky na noční prohlídky hradu.

Budete se věnovat Zikmundu Lucemburskému, který Táboru v roce 1437 přidělil městská práva?
K tématu Zikmunda Lucemburského chystáme na 2. a 3. října 2017 mezinárodní konferenci. Dvoudenní akci pořádáme ve spolupráci s Centrem medievistických studií Praha. (boš)

Písek - Prácheňské muzeum v Písku se po zimní přestávce znovu otevře 1. března výstavami Dalibora Říhánka v Galerii, Františka Januly v chodbě knihovny a v Malých výstavních síních to budou krystaly z Čertova břemene. „Výstav v Galerii, Malých výstavních síních a chodbě knihovny plánujeme přes dvě desítky, k tomu dvě v protivínském muzeu. Další dvě budou  na parkánech, což jsou jednodenní výstavy, a dvě až tři mimořádné krátkodobé. U mimořádných výstav zatím neznáme termíny. Jedná se o většinou o unikátní předměty, které jejich majitelé neradi zapůjčují a hledáme vhodný okamžik k realizaci krátkodobé zápůjčky, někdy až na poslední chvíli," uvedl Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea v Písku.

K vyhledávaným výstavám určitě  budou patřit obrazy známých  českých mistrů 19. a 20. století z majetku jedné české společnosti, která se zabývá obchodem s uměleckými díly. Z muzejních výstav uveďme např. loutky, hrací karty či vánoční historii v obrazech a starých tiscích. „Sté výročí bitvy u Zborova nás inspiruje k výstavě Legie. Její vernisáž by se měla uskutečnit při Muzejní noci – a ta bude také na legionáře zaměřena," doplnil Jiří Prášek. Návštěvníci nepřijdou ani o desítky zajímavých přednášek či dalších akcí, jako je předvánoční mineralogická burza, vítání ptačího zpěvu, prázdninový odchyt a kroužkování ptactva.

Také v letošním roce chce Prácheňské muzeum navázat na úspěšný loňský rok, kdy návštěvností atakovalo rekordních 40 tisíc. (kol)

České Budějovice – Jihočeské muzeum připravuje několik expozic. Mj. tradiční výstavu orchidejí, která se těší veliké oblibě (od 3. do 12. února). Exponáty zapůjčí organizace Českého svazu zahrádkářů Orchidea, botanická zahrada v Táboře, klub kaktusářů z Budějovic. K vidění bude i hmyz a drobní obratlovci ze ZOO Hluboká nad Vltavou. (kam)

Strakonice – Muzeum středního Pootaví připravuje filmové večery, které se budou týkat starých zákoutí, např. lokality Na Ohradě či strakonického hradu. „Filmový fond se díky snaze obyvatel Strakonic a našeho kolegy, bývalého promítače Jaroslava Landsingera, rozrostl," uvedla ředitelka muzea Ivana Říhová. (pš)

Prachatice – Zdejší muzeum v dubnu zahájí výstavu věnovanou trampingu v jižních Čechách a Pošumaví. „Tramping je svébytný postoj k trávení volného času v přírodě, jehož kořeny v Čechách sahají do dvacátých let minulého století. Výstava ukáže začátky a vývoj v dalších desetiletích, ale také rozdíl mezi trampem a čundrákem i to, co oba odlišuje od organizovaného přístupu skautů včetně trampských propriet," sdělila asistentka ředitele muzea Věra Škopková. Hlavní výstava ve spolupráci s Petrem Hošťálkem bude věnována době, kdy cyklistika byla v plenkách a velocipéd nebyl masově rozšířeným dopravním prostředkem. (mis)

J. Hradec – Muzeum Jindřichohradecka se oděje do exotického hávu. „Do výstavního sálu Ve Svatojánské připravujeme výstavu nazvanou Africká zvířata. Je z cyklu Kdo si hraje, nezlobí, a cílíme jí na rodiny s dětmi. Její vernisáž nás čeká hned na začátku sezony," uvedla Pavla Míchalováz muzea. (hud)

Autor: Redakce

11.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radnice v Písku. Ilustrační foto

Beseda (nejen) o největších laserech světa

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Diacel Písek navštívil Techmanii v Plzni

Písek, Plzeň - Cílem podzimního výletu byla Techmaniia v Plzni. Ve vlaku se sešli členové z Chvaletic, Písku a Strakonic.

Výlet Protivínského vlastivědného klubu

Protivín - Dne 7. října uspořádal Protivínský vlastivědný klub první společný výlet za památkami v západní části Protivínska.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení