VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé pošty chtějí obce zachovat

Písecko - Pošta Partner je nový projekt, který vesnicím nabízí Česká pošta. Na Písecku už funguje. 

29.2.2016
SDÍLEJ:

Pošta Partner v Bohuslavicích u Kyjova je první svého druhu na Hodonínsku. Lze ji nalézt v místní Jednotě.Foto: Jednota Hodonín

Od prosince loňského roku chodí lidé v Chřešťovicích zároveň nakupovat a vyřizovat poštovní záležitosti. Funguje tam projekt České pošty nazvaný Pošta Partner. Nabídku k zapojení do projektu už dostaly na Písecku i další obce.

Jak si lidé na změnu zvykli? „Ze začátku sem přicházelo s poštovními záležitostmi lidí méně, ale už si zvykli a chodí jich více. Lidé jsou rádi, že tady mají poštovní služby zachované," uvedla provozovatelka obchodu v Chřešťovicích Lenka Kothánková s tím, že se tak plní hlavní důvod, proč se do projektu zapojila, a to zachování pošty.

Kromě důchodců a žen na mateřské dovolené se tu naučili využívat poštovní služby i pracovníci firem z okolí. Aby mohla poštu zastupovat, musela napřed u České pošty absolvovat školení. „Lidé si mysleli, že budu jako pobočka pošty fungovat po celou otevírací dobu obchodu. To ale není možné, protože musím dodržovat podmínky, které mám dané ve smlouvě s Českou poštou. Hodiny pro poštovní úkony mám vyhrazené každý den kromě středy od 8 do 10.30 hodin a ve středu od 8 do 11 hodin a pak od 13 do 15 hodin. Otevírací doba původní pošty byla podobná," vysvětlila Lenka Kothánková, která má obchod otevřený každý den včetně soboty od 7 do 12 hodin a třikrát v týdnu také od 13 do 15 hodin.

Informační schůzku se zástupcem České pošty už měli zastupitelé také v Klukách. „Uděláme vše pro to, aby tady pošta zůstala," řekla starostka Jana Hrdinová.

Česká pošta s návrhem přišla právě v době, kdy v Chřešťovicích, kde žije kolem 140 obyvatel, otevřeli po třech až čtyřech letech zrekonstruovaný obchod a spojení služeb se tu nabízelo. „Žijeme v ekonomické době, proto chápu postup České pošty," konstatoval starosta Albrechtic nad Vltavou, pod které Chřešťovice spadají, Miroslav Ušatý. Projekt Pošta Partner podle něj také pomáhá udržet v obci obchod i mimo letní sezonu, protože jeho provozovatel má ze spolupráce s poštou jistý příjem.

Dodal, že zachování služeb pro obyvatele na venkově je důležité také pro udržování sousedských vztahů. „Pokud obec o nějakou službu, jako je obchod, pošta nebo škola, přijde, těžko se tam pak vrací," upřesnil Miroslav Ušatý.

V některých obcích se ale plánované změny spíš obávají. „Rádi bychom poštu zachovali, nejsme malá obec, máme tu 619 obyvatel," uvedla starostka obce Kluky Jana Hrdinová. Zástupci pošty podle ní argumentují nízkým počtem pracovních úkonů na místní pobočce. „Požádali jsme teď o prodloužení otevírací doby ve středu ze 16 hodin na 17.30 hodin, aby byla přístupná i pro lidi, kteří pracují mimo obec a také aby se navýšily transakce, a tím se posílila rentabilita pošty," vysvětlila Jana Hrdinová.


V současné době lidé, kteří dojíždějí do práce mimo obec, si nemají šanci v místě bydliště vyzvednout poštovní zásilky ani ráno ani odpoledne. Zatím mají v Klukách pobočku pošty otevřenou tři hodiny každý den dopoledne a jen ve středu odpoledne. V obci jsou základní škola, obchod, zemědělské družstvo a další subjekty, kterým by pošta chyběla. „Pokud by se do projektu Pošta Partner chtěla zapojit Jednota, což zatím nevíme, nebylo by to špatné, zvlášť kdyby poštovní služby poskytovala i v sobotu, kdy má otevřeno," uvedla případnou výhodu, kterou by místní uvítali, Jana Hrdinová.

Na rozhodování, zda se obec zapojí do projektu, mají zdejší zastupitelé čas do 30. dubna, kdy se uskuteční další schůzka se zástupci České pošty. Zatím si podle starostky nedovedou představit, jak by mohla pošta pod obcí fungovat. V podmínkách je podle ní i to, že musí být zajištěná zastupitelnost pracovníka, který poštovní služby vykonává. „Informaci o připravovaném zrušení pobočky jsme už dali i do zpravodaje a uvažujeme o podpisové akci na zachování pošty. Změny plánují už od 1. listopadu," doplnila Jana Hrdinová. Pobočku v Klukách podle ní už chtěla Česká pošta rušit před rokem, ale díky podpisové akci ji dodnes uchovali. Stejným problémem se zabývají například zástupci Hrejkovic. V Orlíku nad Vltavou zatím pošta funguje každý všední den dopoledne dvě a půl hodiny a ve středu od 14 do 16.30 hodin. „Místní lidé se na nás obracejí, protože by chtěli mít delší otevírací dobu. V sezóně si stěžují především chalupáři a turisté, že tady poštovní služby nefungují dostatečně," uvedla místostarostka Orlíku nad Vltavou Hana Lívancová. Dodala, že obec před zrušením pošty zatím zachránil fakt, že mají matriku.

Vyjádření České pošty se do redakční uzávěrky bohužel nepodařilo zjistit. Tématu se budeme dále věnovat.

Autor: Stanislava Koblihová

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podpis smlouvy mezi Pískem a Jičínem.

Města Písek a Jičín mají společná témata

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích.
5

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Čáp Vodňan se vydal na jih, jeho cestu můžete sledovat s námi online

Makov, Vodňany - Čáp Vodňan, který v letošním roce na komíně ve Vodňanech odchoval tři mláďata, se vydal na cestu na jih.

Tradiční povídání o dožínkách v kovářovské škole

Kovářov - Kovářovská škola na základě svého vzdělávacího programu se kromě jiného věnuje i udržování a rozvoji lidových tradic národopisné oblasti Kozácka, kam právě Kovářov patří.

AKTUALIZOVÁNO

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení