VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krátce ze severu Písecka

Písecko - Stodola u bývalé fary v Pohoří rozšíří prostory muzea. 

26.9.2015
SDÍLEJ:

Muzeum v Pohoří.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Fond rozvoje bydlení zachovají
Mirotice – O tom, zda zachovat nebo zrušit fond rozvoje bydlení, diskutovali zastupitelé v Miroticích na posledním jednání. Nakonec se rozhodli jej ponechat. V současné době je v něm podle starostky Martiny Mikšíčkové téměř 140 tisíc korun. Žádné půjčky na opravy teď nikdo nečerpá a ty minulé jsou splacené. „V minulosti půjčky z fondu rozvoje bydlení využilo asi sedm lidí na opravy fasády, okapů a střechy. Je možné, že o něm někteří lidé neví, proto informaci připomeneme ve zpravodaji," uvedl tajemník městského úřadu František Hřebejk. Dodal, že jsou na náměstí domy s rozbitými střechami a poničenými fasádami, na které by si mohli jejich majitelé od města půjčit. „Jsem pro zachování fondu také pro případ, že by se někdo dostal do náhlých problémů, kdyby mu třeba vichřice poničila střechu a podobně, abychom mu mohli pomoci," konstatovala zastupitelka Hana Dušková. Zastupitelé se nakonec shodli na zachování fondu rozvoje bydlení za stávajících podmínek. To znamená, že výše půjčky bude limitovaná tím, na co bude určená a že bude úročená čtyřmi procenty stejně jako v minulosti.

Město jedná o nebytových prostorách pro hasiče
Mirotice – Mirotičtí zastupitelé nákup bytového domu s číslem popisným 40 neschválili. Důvodem je zvýšení jeho ceny. „Původní nabídka byla 2,5 milionu korun včetně nebytových prostor, které stojí na městském pozemku. Z toho ohodnotila nebytový prostor za 350 tisíc korun. Byli jsme se podívat na místě s odborníkem, který říkal, že tato cena odpovídá stavu budov," uvedla starostka Martina Mikšíčková.
Majitelka objektu ale večer před jednáním zastupitelů zvýšila cenu na 3,59 milionu korun, kterou vidí zastupitelé jako příliš vysokou.
Například podle zastupitelů Petra Bílka a Lenky Tomešové by rozšíření fondu bytů o zmíněný bytový dům bylo pro město přínosné. Podle dalších by to ale mohla být pro město jen finanční zátěž, která by se začala vracet do městského rozpočtu až za hodně dlouho.
Především zvýšení ceny však rozhodlo o tom, že zastupitelé schválili pouze nákup nebytových prostor, a to výhradně za cenu 350 tisíc korun s tím, že pokud by majitelka souhlasila s původně navrhovanou cenou za bytový dům, jednali by příště o jeho případném odkoupení. Nebytové prostory by chtěli využít pro technické zázemí místních dobrovolných hasičů, zejména pro parkování jejich techniky. 

Stodola u bývalé fary v Pohoří rozšíří prostory muzea
Mišovice – V následujících dnech začnou práce na vybudování nové střechy na stodole u bývalé fary v Pohoří. Zastupitelé Mišovic na ni schválili 300 tisíc korun z obecního rozpočtu. „Nová krytina bude z bobrovek, budou tam zřízeny okapy a vyměněné některé dřevěné prvky krovu," upřesnil starosta Vladimír Čelakovský. Do výběrového řízení se přihlásily tři firmy, z nichž zastupitelé vybrali nejnižší nabídku příbramské firmy Jiřího Vaněčka. „Teď si objedná materiál a co nejdříve začne. Do konce letošního roku bude střecha opravená," doplnil Vladimír Čelakovský. V zastřešené stodole bude venkovní expozice muzea, kde budou vystavené například mlátičky a secí stroje, které lidé věnovali muzeu. To se postupně rozšiřuje v prostorách bývalé školy v těsném sousedství bývalé fary. Zatím je tam stálá expozice věnovaná nerostnému bohatství Mirovicka a expozice, která připomíná regionálního historika a kronikáře Jana Tomana. ⋌

Autor: Stanislava Koblihová

26.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na úvod festivalu vystoupily zahraniční soubory.
71

OBRAZEM: Mezinárodní folklorní festival v Písku

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

V Nevězicích mají Štědrý den v srpnu

Nevězice – Již desátým rokem v obci před koncem prázdnin slaví Vánoce.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení