VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krátce z Písku a okolí

Písek - Otevřené kroniky, vánoční prodejní výstava pomůže potřebným. 

17.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Helena Křížová

Otevřené kroniky
Písek – Nejen kronikáři z Písecka, ale také veřejnost má příležitost se seznámit s kronikami měst, obcí a spolků. Svazek obcí regionu Písecko a Prácheňské muzeum připravují den otevřených kronik. Akce se uskuteční v úterý 22. listopadu v době od 15 do 17.30 hodin v přednáškovém sále muzea. „Kronikáři jistě uvítají možnost vyměnit si zkušenosti z vedení kroniky a seznámit se s kronikami jiných obcí a spolků. Ostatní návštěvníci mohou s kronikáři diskutovat o zajímavostech v obecních a spolkových kronikách," uvedla Helena Šedivá ze Svazku obcí regionu Písecko. Vstup je zdarma. 

Vánoční prodejní výstava pomůže potřebným
Písek – Tradiční součástí programu adventu je ve městě benefiční prodejní výstava. Pořadatelem je firma Kočí a. s. a letos se koná již čtrnáctý ročník. Vernisáž spojená s pohádkovým představením se uskuteční ve středu 23. listopadu od 16.30 hodin ve foyer kina Portyč a vystoupí zde soubor zobcových fléten Rondo ze ZUŠ Písek. V 17 hodin začne promítání filmu Čapí dobrodružství. Návštěvníci budou mít příležitost si na výstavě prohlédnout a také koupit rukodělné výrobky klientů Domova pro osoby se zdravotním postižením Zběšičky, Denního a týdenního stacionáře a chráněného bydlení Duha Písek Dětské psychiatrické nemocnice Opařany a Seniorského domu Písek. Výtěžek z prodeje a dobrovolného vstupného bude věnován klientům těchto sociálních zařízení.

Karolína Světlá bude u Heyduků
Písek – Scénickou montáž z dopisů a vzpomínek velké české spisovatelky devatenáctého století si mohou zájemci poslechnout v Památníku Adolfa Heyduka. Literární odpoledne nazvané Byla jsem pokřtěna Johana Nepomucena pořádané Prácheňským muzeem začíná v neděli od 16 hodin. „Byt Heydukův navštíví jeho literární souputnice z májové družiny Karolína Světlá," uvedl k programu Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea v Písku. Herečka Stanislava Hošková připomene osud emancipované a vzdělané ženy, zakladatelky českého venkovského románu a novinářky, která stála u zrodu několika významných spolků a také byla přítelkyní Boženy Němcové. Stanislava Hošková scénický monolog sestavila ze vzájemných dopisů Karolíny Světlé a její sestry Žofie Podlipské a vzpomínek na Jana Nerudu. Vstupné na literární odpoledne je 40 korun.

Sobotní noc divadel
Písek – Poznat divadlo z pohledu herce budou mít v sobotu příležitost návštěvníci Divadla Fráni Šrámka, pro které se budova otevře v 15 hodin. Prohlídky jsou plánovány na 17.45 a 20 hodin. Od 16 hodin uvede Divadelní spolek Prácheňská scéna pohádku O ševci Ondrovi a komtesce Julince a následovat bude koncert kvarteta Píseckého komorního orchestru. V 18.30 a v 21 hodin se diváci mohou těšit na scénky z her z repertoáru Prácheňské scény. Program Noci divadel, na který je vstup zdarma, uzavře ve 22 hodin kapela BLUESAND. 

Místo odhozených pneumatik rostou stromy a keře
Čížová – Spoluprací několika organizací v Čížové se podařilo revitalizovat prostor o ploše více než jeden hektar. Pozemek byl v minulosti využíván jako nepovolená motokrosová dráha. Z té doby tady zůstalo velké množství pneumatik. První listopadovou neděli si udělalo brigádu dvacet členů Mysliveckého spolku Čížová – Zlivice a dle projektu krajinného zahradníka vysázeli 250 keřů se zemním balem a 76 odrostků dubu, hlohu, jeřábu a ovocných dřevin. Část výsadby bude chráněna oplocenkou. Dále byla vysázena dvě stromořadí o délce 300 metrů. Veškerý sadební materiál uhradilo Honební společenstvo Čížová, které honitbu vlastní a právě čížovským myslivcům ji pronajímá. Technické zajištění akce, tedy dopravu a zajištění materiálu na oplocenku, si vzala na starost obec Čížová. Cílem bylo vytvořit přírodě blízký prvek, tak jak je jeho návrh uveden i v územním plánu obce. Pestrá skladba původních stromů a keřů by měla v této intenzivně obhospodařované krajině vytvořit velký remíz, který poté, co keře a stromy vyrostou, bude tvořit kryt a potravu pro zvěř a ptáky a hlavně velké množství hnízdních podmínek pro zpěvné ptactvo. ,,Máme velkou radost z toho, že se brigády účastnili téměř všichni aktivní členové mysliveckého spolku, a hlavně je velmi dobře, že spoluprací tří organizací v Čížové se podařilo vytvořit v krajině tento smysluplný prvek," svorně konstatovali účastníci akce. 

Autor: Libuše Kolářová

17.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dub na hrázi rybníka.

Duby u rybníka Beran potřebují ošetřit

Ilustrační foto.

Narodili se

Vzdaly se svých kabelek kvůli dětem

Písecko - Jakmile se řeklo, že začíná Kabelkový veletrh Deníku, vytvořila starostka Kluk u Písku Jana Hrdinová společně s pracovnicí obecního úřadu Radkou Klavíkovou stejně jako loni sběrné místo.

Pátrání po seniorovi stále pokračuje. Našlo se kolo

Písecko - Pátrání po seniorovi z Orlíka nad Vltavou (Staré sedlo) stále pokračuje. V úterý 22. srpna proběhla v lokalitě zvané U Černého kříže a Žebrákovský potok u Kostelce nad Vltavou rozsáhlá pátrací akce s nasazením maximálního počtu policistů a kriminalistů Územního odboru Písek a místních dobrovolných hasičů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení