VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontroly 
kotlů: názory jsou různé

Písecko - Budou moci úředníci 
kontrolovat, čím 
lidé v kotlech topí?

12.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

„Nebude to tak jednoduché, jak si možná mnozí lidé představují," upozorňuje Hana Hadrbolcová z odboru životního prostředí Městského úřadu Milevsko k novele zákona o ovzduší, která minulý týden prošla sněmovnou. Díky ní by mohli úředníci kontrolovat, čím kdo topí.
 

 „Abychom mohli k někomu ke kotli, musíme mít – zdůrazňuji – důvodné podezření, že provádí něco nekalého. Musíme ho písemně upozornit a teprve až při dalším podezření můžeme k němu do kotelny," vysvětluje Hana Hadrbolcová, která má na starosti ochranu ovzduší, co pro ně bude znamenat, když novela vstoupí v platnost. 
     ¨

Ta má své příznivce i odpůrce. První říkají, že ubude těch, kteří v kotli pálí, co nemají, druzí zase argumentují tím, že jde o porušování osobní svobody. 
    Josef Samec bydlí v Sepekově a topí uhlím, dřívím nebo plynem. S kontrolami souhlasí. „Jsou lidé, kteří topí vším možným nebo nekvalitním palivem," vysvětlil. 
  

Starosta obce Kovářov Pavel Hroch je pro ochranu životního prostředí, ale ne pro schválení této novely. „Je to pobytí určité domovní svobody. Myslím, že se vracíme k totalismu, kdy se tímto umožňují principy, které měla Státní bezpečnost. Úředník nemá doma co dělat," uvedl Pavel Hroch. „Samozřejmě pokud člověk bude spalovat to, co nemá, ať je potrestán, ale ať je to v součinnosti například s policií," dodal.

Podle Hany Hadrbolcové řeší problematiku ohledně topení zejména v menších obcích. Loňskou zimu na milevský úřad dorazilo pět oficiálních stížností. „Jednalo se vesměs o sousedské spory, kde kouření z komína bylo spíše zástupným problémem. V podstatě se nikdy nic neprokázalo. V jednom případě se věc řešila v součinnosti se stavebním úřadem, který nařídil stavební úpravy," upřesňuje Hana Hadrbolcová, která připomíná, že nyní lze provozovatele kotlů postihovat pouze za nepřípustnou tmavost kouře. Ta je možná zjistit jen za denního světla.

A to je problém. „Když lidé odpad pálí, tak ho pálí večer, kdy není vidět kouř z komína a není tedy možné přesně identifikovat konkrétní zdroj," upozorňuje úřednice, která si podle svých slov daleko více slibuje od povinnosti provozovat kotle třetí a vyšší emisní třídy, která nastane od 1. září 2022.
„V těchto kotlích už je velmi problematické pálit kdeco, protože tyto kotle to prostě nevydrží. Tady už si asi každý rozmyslí, co v něm bude pálit a jak bude takový kotel provozovat," dodává Hana Hadrbolcová z odboru životního prostředí.

K tomu, aby novela zákona o ovzduší začala platit, je nutný podpis prezidenta Miloše Zemana.

Novelu zákona kritizuje pravicová opozice, která chce kvůli tomu podat ústavní stížnost.  

Autor: Klára Černá

12.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Startuje nová sezona fotbalového okresního přeboru

Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou na Písecku

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Kam s bolavými zuby na Písecku?

Písecko - Zubní pohotovost na sobotu 19. a neděli 20. srpna:

Nově narozená miminka z písecké porodnice

Písecko - V uplynulých dnech se narodili:

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení