VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klasické žákovské pomalu mizí. Nahrazují je ty elektronické

Písecko - Školy jdou cestou moderních technologií. 

10.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Jednoduše a rychle si rodiče zjistí, jaké má jejich dítě známky. Stačí k tomu počítač s připojením k internetu a přístupové heslo. Další základní školou Písecka, která zavedla elektronické žákovské knížky, je ta sepekovská. Novinka tu funguje od začátku druhého pololetí.

Spokojená s ní je maminka prvňáčka a osmáka Ivana Šťastná. „Ještě než přijdou kluci ze školy, už vím, co dostali za známky," podotkla s úsměvem maminka kluků, která oceňuje i to, že systém nabízí další informace, třeba zprávy rodičům nebo přehled akcí, které žáky čekají. Stejně hovoří i Petr Urban, jehož synové chodí do sedmé a deváté třídy. „Mám mnohem lepší přehled o známkách," řekl a dodal, že je sleduje každý den.

Ředitelka školy Jitka Nováková má na elektronickou žákovskou vesměs pozitivní ohlasy. „Když sleduji přístupy, mnozí rodiče se na známky dětí dívají každý den. Žáci už si také zvykli," hodnotila Jitka Nováková, které chodí od rodičů e-mailem pozitivní ohlasy. „Zatím negativní ohlas nebyl písemně ani jeden. Jenom někteří rodiče říkali, že jsou z toho rozpačití, ale věřím, že i oni si zvyknou," dodala ředitelka, která nastoupila do funkce loni v říjnu a jako jeden z cílů si dala zavést elektronické žákovské.

Také starostka Pavlína Bambuškarová elektronické žákovské vnímá pozitivně. Označila to za velmi významný pokrok z hlediska spolupráce mezi školou a rodiči.

Před zavedením novinky škola udělala anketu mezi rodiči, kdy třetina byla pro zavedení elektronických žákovských, třetině to bylo jedno a zbytek byl proti. Dotazník tu plánují zopakovat.

V Sepekově mají ještě klasické žákovské, všichni tak mají dostatečný prostor se 
s novinkou sžít. Od září už budou jen ty elektronické. 

První byli v Miroticích
Průkopníkem elektronických žákovských a třídních knih byl před devíti lety ředitel ZŠ Mikoláše Alše Mirotice Pavel Kozák. „Máme jen dobré zkušenosti. Rodiče dnešních deváťáků to berou jako samozřejmost, protože jejich děti měly elektronickou žákovskou od první třídy," uvedl Pavel Kozák.

Dodal, že s postupem času jsou informace na internetu pro rodiče také mnohem dostupnější než před devíti lety. Více počítačů je už i na školách. „Dnes má 99 procent rodičů počítač s internetem doma a ti, co mají chytré telefony, se mohou i na nich podívat na to, co se ve škole děje," dodal Pavel Kozák.

Na internetu není jen elektronická žákovská a třídní kniha, ale i změny rozvrhu, třeba když odpadne nějaká hodina, jsou tam i témata, která se ve škole probírají, zadané domácí úkoly a také to, jestli je dítě vypracovalo. Jsou tam i plánované akce pro danou třídu. „Obracejí se na mě kolegové ze škol, abych jim vysvětlil, jak to funguje. Rád každému pomůžu. Pomáhal jsem se začátky například v Písku a teď jsme o tom mluvili také v Mirovicích," vysvětlil Pavel Kozák. Webová aplikace pro školy společnosti Bakaláři software se od té doby také vyvinula a dnes jsou v nabídce dvě verze. „Co do programu učitel napíše, rodiče hned vidí. Učitelé tak tvoří webové stránky školy. Mají tím i větší zodpovědnost. Je to živý systém," dodal Pavel Kozák. Bez počítače a internetu si dnes nedovede představit ani zvládání nutné legislativy, která stále narůstá.

Na Tylovce se elektronické knihy osvědčily
Písek – Základní škola J. K. Tyla Písek zavedla elektronické žákovské a třídní knihy loni v září a nemůže si je vynachválit. „Jsme maximálně spokojeni a troufám si říct, že i rodiče. Po měsíci provozu jsme dělali mezi nimi anketu, kde upozornili na pár drobností, ale vesměs novinku chválili," konstatoval ředitel školy Pavel Koc.

Od té doby škola neřeší ztráty žákovských knih, přepisování známek nebo podvody. „Rodiče jsou detailně informovaní nejen o známkách, ale také o docházce, 
o náplni hodin, o změnách v rozvrhu 
a tak dále," pokračoval ředitel s tím, že se obával jen toho, že někteří rodiče nemusí mít přístup k internetu. „Za celou dobu jsem ale nezaznamenal ani jeden takový případ," ujistil Pavel Koc.
U vstupu do školy je navíc počítač, kde je tento systém
k dispozici a rodiče se mohou kdykoli podívat.

Elektronická třídní kniha funguje pro celou školu a žákovská pro všechny kromě 
1. třídy, která má klasický notýsek. Na konci roku bude škola anketu s rodiči opakovat. 

Prvňáčci budou mít stále papírové žákovské
Kovářov – V Základní škole Kovářov mají s elektronickou žákovskou už více než roční zkušenost. Pilotně ji zavedli na začátku minulého školního roku ve dvou třídách, nyní už ji podle informací ředitele Libora Mandovce využívají na celém druhém stupni. Papírové žákovské tu jsou už minulostí.

Ohlasy jsou většinou pozitivní. „Pro rodiče, kteří nemají přístup tak samozřejmý k internetu, je to složitější. Nicméně jsme dali možnost těm, co třeba nemají přístup k internetu, že by dostávali výpisy z elektronické žákovské v časovém intervalu. Zatím o to nikdo nepožádal," uvedl Libor Mandovec, podle kterého má elektronická žákovská řadu výhod, a to především díky rychlé a stoprocentní informaci, ať co se týče prospěchu, tak zpráv typu, že odpadne odpolední vyučování, že se vybírají peníze na divadlo či že žáka čeká písemná práce.

V kovářovské škole neplánují, že by zavedli elektronické žákovské ve všech třídách. „Zvažujeme je pro čtvrtou 
a pátou třídu, samozřejmě i po debatě s rodiči. Ale rozhodně ne pro první až třetí třídu. Informace má být i pro žáky. Tam zůstane klasika, kterou, myslím si, by tu rodiče vyžadovali i nadále," dodal ředitel. 

Autor: Redakce

10.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podpis smlouvy mezi Pískem a Jičínem.

Města Písek a Jičín mají společná témata

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích.
5

Jubilejní 10. turnaj v pétanque v Semicích

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Čáp Vodňan se vydal na jih, jeho cestu můžete sledovat s námi online

Makov, Vodňany - Čáp Vodňan, který v letošním roce na komíně ve Vodňanech odchoval tři mláďata, se vydal na cestu na jih.

Tradiční povídání o dožínkách v kovářovské škole

Kovářov - Kovářovská škola na základě svého vzdělávacího programu se kromě jiného věnuje i udržování a rozvoji lidových tradic národopisné oblasti Kozácka, kam právě Kovářov patří.

AKTUALIZOVÁNO

Traktory zavalily dva muže

Jihočeský kraj – Smolná byla středa pro 46letého muže u Horní Stropnice na Českobudějovicku. Odpoledne ho zavalil traktor a způsobil mu středně závažné poranění v oblasti břicha a pánve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení