VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co je smyslem života? Možná nepídit se příliš po jeho smyslu a žít

Písek /ŠTAFETA PÍSECKÉHO DENÍKU/ – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Učitelka Silvie Volfová předala štafetu podnikatelce Lence Tošičové.

25.1.2015 6
SDÍLEJ:

Lenka Tošičová.Foto: Archiv L. Tošičové

Čím jste chtěla být v dětství a jak jste se ocitla za pultem zlatnictví?
 
V dětství jsem měla různé zájmy. Především jsem ráda pracovala s dětmi – jezdila jsem na tábory jako instruktorka a vedoucí. Dále odmalička zbožňuji knihy, miluji svůj rodný jazyk a ráda se učím cizí jazyky. Takže mé představy o budoucím povolání byly – učitelka, tlumočnice nebo knihovnice. Tyto sny měly společného jmenovatele – komunikaci s lidmi. Alespoň to se vyplnilo – s lidmi si povídám denně. 
  Po maturitě na gymnáziu jsem nastoupila na pedagogickou fakultu. V té době, čerstvě po revoluci, rodiče otevřeli první soukromé klenotnictví v Písku. Já se sestrou jsme v obchodě občas vypomáhaly a postupně jsme se staly trvalou součástí firmy. Někdy sama nevěřím tomu, že jsem zde již přes 20 let…

Jak byste popsala podnikání těsně po revoluci a v současné době?
Každá doba má svá úskalí. Začít podnikat počátkem devadesátých let byl obrovský krok do neznáma. Můj tatínek (původním zaměstnáním lesník) a maminka, vedoucí prodejny Klenoty, se rozhodli tento krok udělat. Učili se za pochodu a celý svůj tehdejší život zasvětili obchodu. Možná byli ve správný čas na správném místě, ale především díky jejich obrovskému pracovnímu nasazení jim prodejna vzkvétala pod rukama. Zákazníci byli spokojeni a jejich řady sílily. Nesmírně mě těší, že někteří z nich k nám chodí dodnes. Ti, kteří si tenkrát kupovali snubní prsteny, dnes přicházejí pro dárky svým dětem k promoci…

Máme mnoho stálých klientů, za ta léta se naše vztahy nedají nazvat jinak než přátelskými. V dnešní době je stále těžší přilákat zákazníka. Nabídky na utracení peněz se na člověka valí ze všech stran, konkurence je výrazně větší, mnoho lidí dává přednost koupi přes internet. Od anonymních nákupů se chceme odlišit milým úsměvem, poradenstvím a také například servisem hodinek. Snažíme se vybírat stále nový a zajímavý sortiment zboží tak, aby si přišli na své zástupci všech věkových skupin. Osobně mě vždy potěší, když mi spokojený zákazník sdělí, že dárek, který pečlivě vybral, udělal někomu blízkému radost.

Co děláte, když nestojíte za pultem?
Volný čas strávím ráda s rodinou. Kolem našeho rodinného domu je stále co na práci, i když přiznávám, že zahradničení je výsadou mého manžela. Máme dva téměř dospělé syny, kteří jsou prima parťáky na výlety. V zimě rádi vyrážíme na lyže, v létě na kola a k moři.
Já chodím již několik let pravidelně cvičit do Siluety fitness. Schází se zde skvělá parta lidí, které vévodí úžasně empatická majitelka Petra Ješinová. Dobrá nálada, která se vyskytuje v prostorách Siluety, je vysoce nakažlivá. Ve výčtu svých zájmů nemohu samozřejmě zapomenout na pasivní odpočinek. Ráda strávím příjemné chvíle s knihou nebo s kamarádkami v sauně.

Smím se zeptat na vaše soužití s cizincem?
Můj manžel je srbské národnosti. Pověstný jižanský temperament se mu však vyhnul, takže žádná „Itálie" se u nás nekoná. Zlatko dělá čest svému jménu a je poměrně klidné povahy… Manželství s cizincem mě obohatilo v několika směrech. Celkem rychle a bezbolestně jsem se naučila jeho rodný jazyk. Od začátku našeho vztahu jsme však nepociťovali nijak výraznou jazykovou bariéru, jsme přece oba Slované. Dále jsem poznala jiný kraj – manžel pochází z malé vesnice nedaleko Banja Luky, částečně i „jiný mrav".

Srbové slaví svátky juliánského kalendáře podle pravoslavných křesťanských tradic. Například Vánoce začínají 6. ledna. Oslavují výhradně v rodinném kruhu. Jsou úzce spjaty s vírou a náboženskou tradicí. Příbytky zdobí místo stromku dubové větve a dárky se většinou nedávají. Hlavní hostina je 7. ledna ráno – pro nás trochu neobvyklé. Sotva vstanete, čeká na vás plný stůl, prohýbající se pod dobrotami, jimž vévodí pečené vepřové maso. Ještě jeden vánoční zvyk je zajímavý. Před jídlem si každý u stolu ulomí kousek čerstvě upečeného chleba. V bochníku je zapečen peníz a kdo jej najde, další se mu po celý rok samy posypou…

Jaké jsou vaše sny do budoucna? Co je podle vás smyslem života?
Smyslem života? Nevím. Možná nepídit se příliš po smyslu života a žít. Žít, tak jak sami toužíme. Uvědomit si, že když se nám podaří udělat někomu radost, je život hned veselejší. Do budoucna mám nějaká soukromá i profesní přání, ale ta hlavní jsou dvě. Přála bych si, aby šťastně žít uměli i moji milovaní synové. Především bych přála svým skvělým rodičům, aby si ještě dlouhá léta ve zdraví spokojeně užívali zaslouženého důchodu.

Lenka Tošičová předává štafetu Petře Ješinové, majitelce Siluety fitness. 

Autor: Redakce

25.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Ilustrační foto.

Žáby U Vodáka ochrání před koly aut trvalé zábrany

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Povodeň s sebou přinesla také velkou vlnu solidarity

Písek – Řeka Otava se začala vracet do svého koryta v úterý 13. srpna. Ale moc se jí nechtělo.

Auto není trezor. Majitel přišel o věci za 14 tisíc

Písek - Do zaparkovaného vozidla se v lokalitě U Vodáka vloupal zloděj.

Místo Klatov přijely na písecký zimák Strakonice

Písek – Druhé domácí přípravné utkání na nadcházející druholigovou sezonu měli hokejisté IHC Písek v pondělí 21. srpna odehrát proti týmu Klatov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení