VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co chystají obce na Písecku jako největší investiční akci roku 2016?

Písecko - Pokračujeme v seriálu, kdy starostové obcí na Písecku prozrazují, co na letošek chystají. Tentokrát odpovídali starostové obcí Chyšky, Branice, Orlík nad Vltavou a Drhovle. Seriál přineseme opět ve středu.

8.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Braničtí chystají rekonstrukci osvětlení
Na infrastrukturu se letošní rok zaměří v Branicích. Týká se jí hned několik projektů. Například rekonstrukce veřejného osvětlení v ulici u vlakového nádraží, kde společnost E.ON bude pokládat vedení nízkého napětí do země a obec lampy vymění. Podle starosty Stanislava Češky počítají, že akce, na kterou žádají o dotaci z Programu obnovy venkova, bude stát okolo 450 tisíc korun. Braničtí také chtějí žádat o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na opravu místní komunikace k vodárně a dále o dotaci z Ministerstva průmyslu a obchodu na výměnu veřejného osvětlení v celé obci, tedy kromě ulice u nádraží. Vylepšení by mělo přinést výraznou úsporu za elektrickou energii. Nehledě na to, že lampy už jsou poměrně staré. Starosta uzavřel, že budou sledovat vyhlášené dotační tituly a není vyloučené, že o další podporu ještě požádají.

V Orlíku plánují výtlak části kanalizace
Letos by chtěli v Orlíku nad Vltavou navázat na loňskou největší akci v historii obce, kterou byla výstavba čistírny odpadních vod a kanalizace. „Potřebujeme udělat výtlak části kanalizace v místech od bytovek směrem k Park Hotelu Orlík. Předpokládaná cena je kolem dvou milionů korun. Vloni jsme už podávali žádost o dotaci na Ministerstvo zemědělství a letos ji pro jistotu podáme ještě na kraj," vysvětlil starosta Jan Mára. V současné době zpracovávají projekt na letošní opravu obecních cest. „Nejvíce potřebují opravit cesty v centru Višňovky, především v části, kde se dělala kanalizace," upřesnil Jan Mára. Podanou žádost o dotace z Programu obnovy venkova už mají na výměnu oken a vchodových dveří v budově obecního úřadu. Chtějí totiž ušetřit na vytápění obecního úřadu a přilehlých budov. „Budeme hlídat vyhlášení dalších dotačních titulů, abychom mohli ještě letos požádat o dotace i na výměnu oken v budově školní jídelny a mateřské školy," uzavřel Jan Mára.

V Chyškách budou mít nové lampy
Zpracování projektové dokumentace na vybudování čistírny odpadních vod, výměna systému vytápění 
v základní škole či oprava a vybudování chodníků v Chyškách směrem na Milevsko. To jsou některé 
z akcí, které letos uskuteční v obci Chyšky. První dva jmenované úkoly zaplatí obec ze svého rozpočtu, třetí by měla podpořit krajská dotace Program obnovy venkova. Ta by nemusela být jedinou podporou, která pro letošek bude do obce putovat. Podle starosty Miroslava Maksy chtějí žádat o dotaci také například na opravu hasičského vozidla pro JPO3 SDH Květuš. Důležitou akcí bude i rekonstrukce veřejného osvětlení v Chyškách, konkrétně jde o zhruba osm desítek lamp. „Mám zprávu od E.ON, že už se chystají na položení nízkého vedení do země a my při té příležitosti lampy vyměníme," připomněl starosta. Co se týče výměny vytápění ve škole, od té si vedení obce a školy slibuje úspory v řádech sta tisíců korun ročně. Nyní tu topí elektřinou, kterou chtějí nahradit teplovodními kotly na tuhá paliva. 

Drhovle žádá o dotace ministerstva i kraj
Obec letos plánuje rekonstrukci veřejného osvětlení v jednotlivých osadách. „Na tuto akci jsme požádali o dotaci z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje. „Ministerstvo pro místní rozvoj zase žádáme 
o dotaci na opravu místní komunikace v Dubí Hoře, se kterou počítáme rovněž v letošním roce. Kromě toho se budou opravovat a obnovovat místní komunikace v jednotlivých místních částech obce. Na území Drhovle je množství kapliček a dalších sakrálních staveb. Počítáme s jejich opravou, a proto usilujeme o dotaci z Jihočeského kraje," informoval Jiří Bláha, starosta Drhovle. Dále se připravuje projekt na zateplení a nové topení v budově Obecního úřadu v Drhovli. Tady by mohla pomoci dotace z Operačního plánu životního prostředí, pokud ji obec dostane. Rok 2016 je především rokem dokončení nového územního plánu obce. Na jeho vydání závisí i projektová příprava na vybudování sběrného dvora pro celou obec. „Dále budeme zjišťovat technické možnosti pro vybudování vodovodu v místní části Brloh," dodal starosta Jiří Bláha. ⋌(kol) 

Autor: Redakce

8.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační obrázek.

Už nejsou mezi námi

V Dubném na Českobudějovicku se už vylíhla čtyři čapí mláďata.

Čapí pár z Dubného má čtyřčata

Písek podepsal další memorandum s ministerstvem

Písek – Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová podepsala se starostkou Písku Evou Vanžurovou memorandum ke spolupráci na rozvoji a realizaci konceptu inteligentního města.

Narodili se

Píseko - Na Písecku se narodili:

Tři spisovatelé z jihu Čech převezmou Zeyerův hrnek za nejlepší knihu roku

Vodňany - Ve středu se ve Vodňanech uskuteční už 21. ročník setkání spisovatelů - Zeyerovy Vodňany.

Svým jednáním způsobil škodu za desetitisíce

Milevsko - Muž si měl přilepšovat na úkor svého zaměstnavatele.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies