VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANO 2011 ukončilo v Milevsku koaliční spolupráci. Rozhodnutí padlo ve čtvrtek

Milevsko - Hnutí ANO 2011 končí v milevské koalici. Písecký deník o tom v pátek informoval jeho mluvčí Václav Málek.

13.2.2016
SDÍLEJ:

MINULOST - PODEPSÁNÍ KOALIČNÍ SMLOUVY. Na snímku je Miroslav Doubek (Svobodní), Radovan Köhler (ANO 2011), Lubomír Šrámek (TOP 09), Ivan Radosta (Jihočeši 2012) a Martin Třeštík (ČSSD). Foto: Archiv koalice

Důvodem podle prohlášení, pod kterým je podepsaný právě Václav Málek a zastupitel Tibor Kaleja, je „neplnění a kontinuální nedodržování dohody". ANO 2011 konkrétně vidí problém v bodě dohody, který řeší to, že „o důležitých a zásadních otázkách povedou účastníci koalice vždy rozpravu", a dále v nedostatečném přístupu k nastartování aktivit k rozvoji města.

Starosta Ivan Radosta z hnutí Jihočeši 2012 vystoupení ANO 2011 z koalice komentoval bez emocí. „Pokud se cítí odstrčeni, mají na odchod právo. My jim bránit nemůžeme. Je otázka, jestli v tom není něco jiného, třeba začátek kampaně ke krajským volbám," uvedl starosta.

Místostarostu Martina Třeštíka (ČSSD) krok hnutí trochu překvapil. „Radost z toho nemám, ale rozhodnutí akceptuji, musíme se s tím vyrovnat, budeme o tom jednat," shrnul místostarosta.

Ivan Radosta v komentáři k důvodům poznamenal, že od začátku roku ho žádný zástupce z hnutí ANO 2011 nekontaktoval, aby například řešili otázky rozvoje města, který považují v ANO za zásadní. „Aktivita nemůže přicházet jen z naší strany," dodal ke spolupráci.

A co na odchod hnutí ANO z koalice říkají opoziční zastupitelé? Zdeňka Herouta (ODS), bývalého starostu, to nepřekvapilo. „Spíše mě překvapuje, že v koalici setrvávají zbylé strany," řekl zastupitel.  Podle něj pochopili v hnutí ANO 2011, že se rozvoj města neubírá směrem, jaký má být. „Co se týče připomínek ke vzájemné komunikaci, to mi nepřísluší komentovat. To je jejich věc, jak si to nastavili," dodal.

Naopak Bohuslav Beneš z KSČM považuje ukončení spolupráce ze strany ANO 2011 za absurdní. „Je to spíše ego pana Málka. V radě nebyli a v zastupitelstvu mají jednoho člena. Měli málo voličů, tak si nemohou vyskakovat," komentoval Bohuslav Beneš.

Předseda oblastní organizace ANO 2011 na Písecku a písecký místostarosta Jiří Hořánek v pátek o odchodu hnutí z milevské koalice věděl, i jemu přišel e-mail od Václava Málka. Zdůraznil, že nezná pozadí v milevské politice, komentář ale řekl. „Domnívám se, že to není moc o politice, ale spíše o komunikaci," uvedl Jiří Hořánek. Doplnil, že jak zná starostu Ivana Radostu, ten je komunikativní a vše se mohlo vyřešit jednáním u stolu.

Starosta Ivan Radosta k důvodům ukončení spolupráce ze strany ANO 2011 ještě podotkl, že je přesvědčen o tom, že v otázce rozvoje města dělají maximum.

ANO 2011 sice z koalice odešlo, ale v zastupitelstvu jeho zástupce Tibor Kaleja zůstává. „ANO 2011 a jeho zastupitel i nadále podpoří všechny dobré a přínosné návrhy směřující k rozvoji města a zlepšení podmínek pro život ve městě i v regionu podaných napříč politickým spektrem a přejí členům koalice hodně zdaru v jejich další práci," píše se v závěru prohlášení.

Z měst na Písecku je hnutí ANO 2011 v nejužším vedení města jen v Písku, kde je druhým místostarostou Jiří Hořánek. 

Složení
Milevskou koalici tvoří Jihočeši 2012, ČSSD, Strana svobodných občanů a TOP 09. Rada města je složená ze tří zástupců hnutí Jihočeši 2012, dvou za TOP 09 a po jednom z ČSSD a Strany svobodných občanů. V zastupitelstvu má koalice po ukončení spolupráce s ANO 2011 třináct mandátů z jednadvaceti.  

Jak šel čas 
říjen 2014 – Komunální volby v Milevsku vyhrává hnutí Jihočeši 2012.
29. října 2014 – Jako poslední město z Písecka má Milevsko svoji koalici. Tu definitivně zpečetily podpisy zástupců Jihočechů 2012, ČSSD, TOP 09, Svobodných a ANO 2011 
5. listopad 2014 – Ustavující zasedání rozhodlo o obsazení postů starosty, místostarosty i rady města.
listopad 2015 – Vedení města jednalo se zástupci hnutí ANO 2011 Pavlem Solařem, Václavem Málkem a Františkem Šikou. Podle starosty Ivana Radosty si nastavili parametry spolupráce. Hnutí ANO 2011 je koaliční stranou, ale jako jediná z nich nemá zástupce v radě města. I tak může do jejího dění zasáhnout. František Šika dostává program rady předem, v případě zájmu i rozpracovaný konkrétní bod. Doposud mohli zástupci hnutí před konáním rady mluvit s vedením města, nyní mohou vstoupit i do samotného jednání a prezentovat své stanovisko. „Myslím, že tím zanikne nutnost trošku nečekaně vystupovat na veřejném fóru, jako je zastupitelstvo," reagoval starosta například na návrhy Václava Málka, které předložil až na zastupitelstvu. Týkaly se otevřené radnice. (Zdroj: Písecký deník, 28. listopadu 2015)
Prosinec 2015 – Na prosincovém zasedání zastupitelů složil slib nový zastupitel Tibor Kaleja (ANO 2011), který nahradil lídra kandidátky ANO 2011 v Milevsku, lékaře Radovana Köhlera, který rezignoval. „Chtěl bych prosadit, aby se s lidmi lépe komunikovalo, a to na městském úřadě a podobně," naznačil tehdy svoji vizi Tibor Kaleja.
11. únor 2016 – Přítomní kandidáti hnutí ANO 2011 kandidující v komunálních volbách 2014 v Milevsku rozhodli o odchodu z koalice.  

Důvody pro ukončení spolupráce 
• neplnění a kontinuální nedodržování Dohody o spolupráci členů Zastupitelstva města Milevska na období 2014 – 2018, sjednané dne 29. října 2014 v bodě Ostatní ujednání, které zní „O důležitých a zásadních otázkách povedou účastníci koalice vždy rozpravu před vytvořením konečných materiálů pro jednání rady a zastupitelstva za účelem nalezení širší shody."
• nedostatečný přístup k nastartování a rozjezdu cílených aktivit k rozvoji města a regionu, což bylo ústředním mottem volebního programu ANO 2011

Zdroj: Prohlášení hnutí ANO 2011

 

Autor: Klára Černá

13.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BURZA ŠKOL. V píseckém kulturním domě se v pondělí 10. listopadu prezentovaly střední školy příchozím žákům základních škol.

Burza práce nabídne nové příležitosti

Písečtí fotbalisté neudrželi nadějný náskok
19

Fotbalisté FC Písek ztratili v utkání ČFL tříbrankový náskok

Jubilejní Jihočeská Thálie už má své vítěze!

České Budějovice - Jedenáct keramických sošek výtvarníka Tomáše Prolla má už své majitele. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích každoročně slavnostně uděluje cenu Jihočeská Thálie všem svým čtyřem souborům.

OBRAZEM: Sladovnu ovládli roboti a technika

Písek - Den plný nejrůznějších tvořivých workshopů a aktivit s názvem MakerDay připravila pro své návštěvníky písecká Galerie hrou. V sobotu si malí i velcí hračičkové v sálech Sladovny sestavovali kreslící i bojové roboty, vyráběli šperky s LED diodami, vyzkoušeli si sítotisk, animaci či práci se dřevem a především se dobře bavili.

OBRAZEM: Příznivci punku se sešli v písecké Podčáře. Eečka slaví třicítku

Písek - Punková legenda E!E slaví třicítku a vyrazila na TURNE!EČKO. V pátek večer zavítala také do píseckého Divadla Pod čarou, kde spolu s nimi vystoupily kapely The Fialky a Nežfaleš.

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Suchdol nad Lužnicí - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies