VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrah Smrt se stížností neuspěl

Tábor /Zločiny z archivu/ -  Radek Smrt  (38) z Prahy si odpykává ve Valdicích deset let za pokus vraždy.

14.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Martin Divíšek

21. března 2008 ve Vlkosovicích se pokusil v autě usmrtit muže, s nímž ho spojovaly různé obchody. Ze zadního sedadla ho nečekaně začal řezat  nožem pod krkem, podle soudu v úmyslu ho usmrtit v souvislosti s nevyřešenými finančními a jinými vztahy. Poškozenému se podařilo vymanit ze sevření a utéct.

Obžalovaný u soudu v Táboře tvrdil, že známého zabít nechtěl. K autu, v němž seděli, prý přistoupil muž v černém s pistolí  a vyzval ho, aby si nastoupil do jeho vozu. Toho se Smrt zalekl, v obavě o život chytil J. S. pod krkem a přikázal mu, aby odjel, nebo ho podřízne, konstatoval náš list  z hlavního líčení. Způsobil mu  dvě řezné rány na krku.

Soud ale Smrta v srpnu 2009 uznal vinným a uložil mu jako dosud bezúhonnému souhrnný trest spolu se zpronevěrou na spodní hranici sazby. Přihlédl také k tomu, že zranění J. S. nebylo výrazné. Vrchní soud odvolání obžalovaného zamítl a Nejvyšší soud ČR odmítl na jaře 2010 jeho dovolání.

Smrt v něm tvrdil, že nůž muži jen přiložil na hruď a zranění byla způsobena snahou poškozeného se ze sevření uvolnit. K tomu se podle něho přiklonil i znalec soudního lékařství. Obviněný přitom sevření povolil a zabránil tak způsobení podstatně závažnějšího poranění.


Smrtovu stížnost Ústavní soud odmítl 10. srpna 2010. Ještě předtím obžalovaný požádal o povolení obnovy řízení. Tu mu krajský soud zamítl v červnu 2010 a vrchní soud zamítl jeho stížnost.

I tentokrát si Smrt postěžoval u ústavního soudu. Tvrdí, že má „četné a zcela nové důkazy", které prý byly v původním řízení pominuty a účelově odmítnuty.

Předložil nové znalecké posudky a psychologické vyšetření své osoby; z nich prý vyplývají nové a zásadní odborné závěry vyznívající v jeho prospěch. Zejména má jít o nová zjištění, jaký byl mechanismus vzniku zranění poškozeného, zda došlo k bezprostřednímu ohrožení poškozeného na životě atd.

Podle stěžovatelova názoru tyto důkazy prý obsahují „nepřehlédnutelná nova", jež mohla mít podstatný vliv na rozhodnutí soudu. Soudy však prý v řízení o obnově „všechny tyto nové důkazy doslova smetly se stolu".
ÚS uzavřel, že stížnost je zjevně neopodstatněná. Z hlediska ústavněprávního přezkumu je významné, zda obecné soudy návrh na obnovu řízení řádně projednaly, zda rozhodnutí jsou adekvátně odůvodněna a zda právní závěry nejsou výrazem libovůle či excesu.

V dané věci soudy návrh řádně projednaly a srozumitelně a přiléhavě objasnily, proč neshledaly důvody pro obnovení řízení. Všechny navržené a provedené důkazy velmi pečlivě a zevrubně zhodnotily.

Ústavní soud se s jejich závěry ztotožnil. Proto stížnost Radka Smrta odmítl.

Autor: Vladimír Majer

14.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na úvod festivalu vystoupily zahraniční soubory.
71

OBRAZEM: Mezinárodní folklorní festival v Písku

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

V Nevězicích mají Štědrý den v srpnu

Nevězice – Již desátým rokem v obci před koncem prázdnin slaví Vánoce.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení