VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V odpadech „zaškodil“ 10 miliony

České Budějovice - Prokurista Profiakontu Michal K. byl uznán vinným podvodem. Proti trestu se odvolal.

4.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Archiv

Michal K. (35) to jako prokurista Profiakontu, s,. r. o., v Č. Budějovicích od začátku podnikání roku 2004 dotáhl během necelých tří let do konkurzu a k nejméně desetimilionovému dluhu. A k obžalobě z podvodu…

Včera mu za něj a další skutky soud uložil souhrnných sedm let do věznice s ostrahou. Pět let nesmí vykonávat funkce statutárního zástupce či prokuristy. Poškozeným firmám musí nahradit škodu.

Podle  soudu v úmyslu sebe a společnost obohatit odebíral zboží a služby a uzavíral úvěrové smlouvy, přičemž věděl, že vzhledem ke špatné situaci firmy, kterou dodavatelům  zatajil, nebude moci závazkům dostát. Poškodil tak čtyřiatřicet partnerů.

Odebíral hlavně využitelné odpady. Tak společnosti van Gansewinkel neuhradil přes dva miliony, společnosti SITA CZ přes 400 000 Kč, za přepravu odpadů zůstal firmě ICOM transport dlužen 477 000. Nezaplatil za dodaný odpad z výroby Karlovarské Korunní, přes 356 000 dluží fyzické osobě z Březiny za slisované odpadové igelitové fólie, za různý odpad Obalům Česko z Tábora  přes 743 000, nejméně milion neuhradil Rumpoldu. Zůstal dlužen za beton, za rozhlas, telekomunikace, statisíce za naftu, servis sanitární techniky, za rozbor vody, za pneuservis atd. Mezi poškozenými je i banka, které Profiakont neuhradil úvěry. Kromě toho je M. stíhán za neodvedení pojistného ve výši nejméně 185 820 Kč.

Hlavní líčení začalo loni v prosinci. Soud mj. přečetl výpovědi více než 50 svědků, další si předvolal, byla slyšena soudní znalkyně. Soud konstatoval konkurzní rozhodnutí, dle něhož výtěžek ze zpeněžení majetku Profiakon᠆tu nestačil pokrýt ani pohledávky za podstatou. Obžalovaný na to reagoval kritikou správce, protože podle něj zůstal v majetku firmy odpad nikoliv bezcenný, ale naopak využitelný, a také nemovitosti se prý daly zpeněžit, kdyby je správce  nenechal rozkrást… K hodnotě uskladněného odpadu navrhoval opatřit dodatky znaleckých posudků.

Prokuristou Profiakontu byl K. od 2. června 2004. Tvrdil, že mu jednatel a společník nikdy neřekl, že firma nemá peníze a že je třeba přestat obchodovat. On sám prý nikdy nic neobjednával s vědomím, že společnost nezaplatí. Zmíněný bývalý jednatel jako svědek ale řekl, že od udělení prokury vedl K. veškerý chod firmy. On jí dělal dodavatelsky účetnictví, informoval  prý K. o stavu hospodaření a ten rozhodoval. I nová jednatelka tvrdila, že všechny finanční a obchodní záležitosti si řešil K.

Obviněný přičítal finanční problémy nákladům s rozšířením činnosti o třídicí linku, kterou ale pak lidé v Hůrách nechtěli. Firmě bylo posléze odebráno povolení s nakládáním s odpady, takže nemohla dále podnikat. Na některé obchodní případy popsané v obžalobě si už prý nevzpomíná.

Krajský soud ho ale uznal vinným ve smyslu obžaloby. Neztotožnil se s jeho obhajobou obvyklým podnikatelským rizikem a tvrzením, že hodnota majetku Profiakontu – uskladněného odpadu a nemovitostí –  ke dni prohlášení konkurzu postačovala k uhrazení dluhů. Ve skutečnosti výtěžek zpeněžení nestačil ani na odměnu správce podstaty, poznamenal předseda senátu. Navíc při uzavírání smluv obviněný dodavatelům sliboval, že zaplatí ve lhůtách splatnosti. „Žádný z obchodních partnerů nemůže čekat, až se rozprodá uskladněný materiál a věci sloužící k provozu odběratele, a teprve pak budou jeho pohledávky uhrazeny," řekl. „Při tak velmi nejistém placení by obžalovanému nepochybně zboží nedodávali."

K namítané absenci úmyslu partnery podvést předseda senátu připomněl,  že podle znaleckého posudku činily ke konci roku 2003 závazky Profiakontu po lhůtě splatnosti skoro tři miliony korun, rok nato přes sedm milionů, k 31. prosinci 2005 už jedenáct milionů. „Pokud za této situace obviněný odebírá další zboží a služby za více než deseti milionů, není důvod pochybovat o tom, že byl minimálně srozuměn s tím, že faktury nebudou uhrazovány," uzavřel .
Trest soud ukládal jako souhrnný k předcházejícímu rozsudku, tedy celkově za čtyři trestné činy. V sazbě 5-10 let tak loňský ortel zpřísnil  o pět roků a zákaz činnosti o čtyři léta. A protože v konkurzu na poškozené nic nezbylo, uložil Michalovi K. i povinnost k náhradě způsobené škody.

Na okraj úvah o výši trestu předseda senátu zmínil nekritický přístup obžalovaného k jeho trestné činnosti, jak jej projevoval i v minulých věcech – i když byl za ně pravomocně odsouzen, tvrdí dál, že se žádného protispolečenského jednání nedopustil. Ostatně tak je tomu i v této věci  – Michal K. se proti rozsudku na místě odvolal. Není tedy pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

4.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tálínský moučník.

Kam na Písecku za kulturou a zábavou?

Ilustrační foto

Pátek začal na Písecku dvěma nehodami

Zvažte rezignaci, vyzvali hejtmana opoziční zastupitelé

České Budějovice – Kauzou rekreačních domů ve Slupečné u Lipna, které pro hejtmana Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD) staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, řešili na čtvrtečním jednání krajští zastupitelé. Z řad opozice zazněly výzvy k hejtmanově rezignaci. Projednání mimořádného bodu programu nakonec skončilo bez přijetí usnesení.

V písecké Sladovně budou v sobotu bojovat roboti

Písek – MakerDay, neboli den plný neobvyklých aktivit připravila na sobotu 25. března písecká Sladovna ve spolupráci s českobudějovickým Objeváriem.

OBRAZEM: Budějovičtí se loučili se svým biskupem

České Budějovice /VIDEO/ - Sbohem. Desítky lidí přišly ve čtvrtek do českobudějovické katedrály sv. Mikuláše uctít památku Miloslava Vlka, budějovického biskupa, pražského arcibiskupa a kardinála. Ten zemřel v sobotu ve věku 84 let. Rekviem za zesnulého vedl současný biskup Vlastimil Kročil.

Jak na vztahy s těmi nejmenšími?

Milevsko – Jak na vztahy s těmi nejmenšími je téma, kterému se bude věnovat v pátek od 16.30 hodin milevské centrum pro mladé rodiny Milísek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies