VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytížení „pořádkovci" u sousedů

Linecká pořádková služba loni zasahovala v 9356 případech. Především šlo o poskytování servisu a informací. Její funkci jako „mobilní kanceláře" v místě si občané města velmi cení od vzniku složky v roce 2010. Její přítomnost má pozitivní vliv na pocit bezpečí a jistoty obyvatel a zvyšuje tak kvalitu jejich života, míní městský radní pro bezpečnost Detlef Wimmer.

4.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto od sousedů.Foto: Deník/repro

Hlídky denně procházejí městem ve dvojicích od 6.30 do 24 hodin. Loni vykázaly průměrně 26 služebních úkonů denně. 25členný tým loni vyřizoval 4682 podnětů a stížností občanů, tedy kolem 390 za měsíc. Neukáznění majitelé psů zaměstnali službu 2728krát, z toho 2622krát porušením povinnosti vodítek a náhubků. 74krát strážci uplatňovali zákaz vstupu se psy a 32krát upozorňovali na povinnost odklidit trus.
882 zásahů se týkalo žebrání. Zkontrolovali 513 nelegálně žebrajících, 369 oznámili policii. 204 podnětů podali v souvislosti s pouličním muzicírováním. V obou těchto oblastech došlo ke značnému nárůstu oproti roku 2013. 404krát hlídky řešily nedovolené odkládání odpadu.

Nechají auta stát?

Město Linec a jeho podniky odstartovaly 3. února informační kampaň proti produkci jemného prachu především individuální dopravou motorovými vozidly – na tu podle čísel z roku 2011 připadlo 84 procent přímých emisí. V rámci kampaně byli občané vyzváni, aby na jeden týden v období až do 19. dubna rezignovali na užívání osobních aut a místo toho jezdili hromadnou dopravu. Pokud městu sdělí v krátké zprávě své zkušenosti z tohoto dobrovolného týdne, budou zařazeni do losování mimo jiné o deset celoročních permanentních jízdenek, 50 měsíčních a 200 týdenních. Informace na www.linz.at/mobilitaetsgewinnspiel.asp.

Pegida za humny?

Organizace „proti islamizaci západní civilizace" Pegida v Horních Rakousích svolala na 8. únor „procházku" do Lince. Policie potvrdila, že shromáždění bylo řádně ohlášeno. O případných protiakcích oficiálně nic neví, řekl mluvčí zemského ředitelství David Furtner. Deník OÖN ale poznamenává, že na internetu už se formuje odpor. Spojenectví Linec proti pravici svolává na neděli od 14 hodin protidemonstraci na Hlavním náměstí pod heslem Ani metr Pegidě.
Jeden ze dvoučlenného vedení Pegidy v Horních Rakousích řekl listu, že očekávají kolem tří set účastníků. Nechtěl uvést své jméno. „Kdo se pro Pegidu angažuje, pohybuje se po tenkém ledě," řekl. „Přitom nemám nic společného s neonacismem. Rozlišuji ovšem mezi pojmy nacionalistický a vlastenecký."
Na připomínku, že při shromáždění v pondělí ve Vídni někteří účastníci hajlovali a vykřikovali protižidovská hesla, prohlásil, že oni antisemitismus i hitlerovské pozdravy striktně odmítají. „Takoví lidé mezi námi nemají co dělat, distancujeme se od extremistů levicových jako pravicových," dodal. K dotazu, jak takovým projevům chtějí zabránit, řekl, že úplně jim zamezit je těžké, ne-li nemožné. Pořadatel nemůže dohlédnout na každého účastníka. Měli už ale velmi pozitivní rozhovor s policií. „Kdyby mělo v neděli dojít k masivnímu připojení se neonacistů, shromáždění se neuskuteční," říká. „Nechceme s nimi mít nic společného."

Zas bude víc „fušek"

Rostoucí nezaměstnanost a konstantně vysoké daně a odvody letos opět povedou ke zvýšení „sousedských výpomocí" neboli „fušování" v Horních Rakousích, a to už třetím rokem za sebou, píší OÖN – tentokrát o 4,5 procenta na objem 21,35 miliardy eur, což je 8,14 procenta očekávaného hrubého domácího produktu. Kvantitativně nejvýznamnější jsou fušky ve Vídni s hodnotami 5,88 miliardy eur. V Horních Rakousích půjde letos o objem 3,57 miliardy eur.
Podle lineckého profesora ekonomie Friedricha Schneidera jde ale o jedno z nejmenších čísel v Evropské unii. Jednomístný podíl těchto prací na HDP vykazují dále jen Lucembursko 8,3, Nizozemsko 9,0 a Británie 9,4 procenta. V Německu je to 12,2 procenta, nejhorší situace je v Bulharsku 30,6, Rumunsku 28,0 a Chorvatsku 27,7. V prostoru OECD mají Nový Zéland 8, Švýcarsko 6,5 a USA 5 procent. Na druhé straně je Rakousko jednou z pouze šesti zemí EU, kde tento jev roste.
Na stavebnictví a řemeslnictví včetně opravárenství připadá v Rakousku největší podíl těchto prací – 39 procent. Letos se v nich „otočí" kolem 8,33 miliardy eur (v Horních Rakousích 1,39). Ale i v branži zábavy se dá „nedanit" – celostátně za 2,56 miliardy.
„Největším prohrávajícím při fušování je stát, kterému ročně unikají daně a sociální odvody ve výši dvě až 3,5 miliardy eur," říká Schneider v OÖN. Daňové ztráty se podle něho drží tak nízké jen proto, že načerno vydělané peníze příjemci okamžitě vydávají v oficiálním hospodářském oběhu.

Autor: Vladimír Majer

4.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: Sokolky v přípravě porazily SVŠ Plzeň

Písek - Do začátku nové interligové sezony zbývají už pouze dva týdny, během kterých mohou jednotlivé týmy ladit poslední taktické a herní detaily.

OBRAZEM: Tancem a zpěvem probudili středověkou tvrz

Písek – Zahraniční účastníci Mezinárodního folklorního festivalu dostali možnost vystupovat i mimo Písek a náležitě ji využili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení