VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytížení „pořádkovci" u sousedů

Linecká pořádková služba loni zasahovala v 9356 případech. Především šlo o poskytování servisu a informací. Její funkci jako „mobilní kanceláře" v místě si občané města velmi cení od vzniku složky v roce 2010. Její přítomnost má pozitivní vliv na pocit bezpečí a jistoty obyvatel a zvyšuje tak kvalitu jejich života, míní městský radní pro bezpečnost Detlef Wimmer.

4.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto od sousedů.Foto: Deník/repro

Hlídky denně procházejí městem ve dvojicích od 6.30 do 24 hodin. Loni vykázaly průměrně 26 služebních úkonů denně. 25členný tým loni vyřizoval 4682 podnětů a stížností občanů, tedy kolem 390 za měsíc. Neukáznění majitelé psů zaměstnali službu 2728krát, z toho 2622krát porušením povinnosti vodítek a náhubků. 74krát strážci uplatňovali zákaz vstupu se psy a 32krát upozorňovali na povinnost odklidit trus.
882 zásahů se týkalo žebrání. Zkontrolovali 513 nelegálně žebrajících, 369 oznámili policii. 204 podnětů podali v souvislosti s pouličním muzicírováním. V obou těchto oblastech došlo ke značnému nárůstu oproti roku 2013. 404krát hlídky řešily nedovolené odkládání odpadu.

Nechají auta stát?

Město Linec a jeho podniky odstartovaly 3. února informační kampaň proti produkci jemného prachu především individuální dopravou motorovými vozidly – na tu podle čísel z roku 2011 připadlo 84 procent přímých emisí. V rámci kampaně byli občané vyzváni, aby na jeden týden v období až do 19. dubna rezignovali na užívání osobních aut a místo toho jezdili hromadnou dopravu. Pokud městu sdělí v krátké zprávě své zkušenosti z tohoto dobrovolného týdne, budou zařazeni do losování mimo jiné o deset celoročních permanentních jízdenek, 50 měsíčních a 200 týdenních. Informace na www.linz.at/mobilitaetsgewinnspiel.asp.

Pegida za humny?

Organizace „proti islamizaci západní civilizace" Pegida v Horních Rakousích svolala na 8. únor „procházku" do Lince. Policie potvrdila, že shromáždění bylo řádně ohlášeno. O případných protiakcích oficiálně nic neví, řekl mluvčí zemského ředitelství David Furtner. Deník OÖN ale poznamenává, že na internetu už se formuje odpor. Spojenectví Linec proti pravici svolává na neděli od 14 hodin protidemonstraci na Hlavním náměstí pod heslem Ani metr Pegidě.
Jeden ze dvoučlenného vedení Pegidy v Horních Rakousích řekl listu, že očekávají kolem tří set účastníků. Nechtěl uvést své jméno. „Kdo se pro Pegidu angažuje, pohybuje se po tenkém ledě," řekl. „Přitom nemám nic společného s neonacismem. Rozlišuji ovšem mezi pojmy nacionalistický a vlastenecký."
Na připomínku, že při shromáždění v pondělí ve Vídni někteří účastníci hajlovali a vykřikovali protižidovská hesla, prohlásil, že oni antisemitismus i hitlerovské pozdravy striktně odmítají. „Takoví lidé mezi námi nemají co dělat, distancujeme se od extremistů levicových jako pravicových," dodal. K dotazu, jak takovým projevům chtějí zabránit, řekl, že úplně jim zamezit je těžké, ne-li nemožné. Pořadatel nemůže dohlédnout na každého účastníka. Měli už ale velmi pozitivní rozhovor s policií. „Kdyby mělo v neděli dojít k masivnímu připojení se neonacistů, shromáždění se neuskuteční," říká. „Nechceme s nimi mít nic společného."

Zas bude víc „fušek"

Rostoucí nezaměstnanost a konstantně vysoké daně a odvody letos opět povedou ke zvýšení „sousedských výpomocí" neboli „fušování" v Horních Rakousích, a to už třetím rokem za sebou, píší OÖN – tentokrát o 4,5 procenta na objem 21,35 miliardy eur, což je 8,14 procenta očekávaného hrubého domácího produktu. Kvantitativně nejvýznamnější jsou fušky ve Vídni s hodnotami 5,88 miliardy eur. V Horních Rakousích půjde letos o objem 3,57 miliardy eur.
Podle lineckého profesora ekonomie Friedricha Schneidera jde ale o jedno z nejmenších čísel v Evropské unii. Jednomístný podíl těchto prací na HDP vykazují dále jen Lucembursko 8,3, Nizozemsko 9,0 a Británie 9,4 procenta. V Německu je to 12,2 procenta, nejhorší situace je v Bulharsku 30,6, Rumunsku 28,0 a Chorvatsku 27,7. V prostoru OECD mají Nový Zéland 8, Švýcarsko 6,5 a USA 5 procent. Na druhé straně je Rakousko jednou z pouze šesti zemí EU, kde tento jev roste.
Na stavebnictví a řemeslnictví včetně opravárenství připadá v Rakousku největší podíl těchto prací – 39 procent. Letos se v nich „otočí" kolem 8,33 miliardy eur (v Horních Rakousích 1,39). Ale i v branži zábavy se dá „nedanit" – celostátně za 2,56 miliardy.
„Největším prohrávajícím při fušování je stát, kterému ročně unikají daně a sociální odvody ve výši dvě až 3,5 miliardy eur," říká Schneider v OÖN. Daňové ztráty se podle něho drží tak nízké jen proto, že načerno vydělané peníze příjemci okamžitě vydávají v oficiálním hospodářském oběhu.

Autor: Vladimír Majer

4.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Speciální policejní jednotka Temelín pořádá třídenní výběrové řízení, aby si vybrali do svých řad nové policisty.
9

V testech uspěje jen pár policistů

Ilustrační foto

Vrtulník nad Pískem? Noční výcvik armády

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Drama v Milevsku ukončila až zásahovka

Milevsko – Mladík nereagoval na vyjednavače. Policisté museli do místnosti vniknout násilím.

Strakonický tým Miracle Engineers obhájil titul, má nejlepší formuli

Strakonice - Národní technické muzeum v Praze hostilo 9. ročník celostátní soutěže škol Formule 1.

Kam vyrazit za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám přehled kulturních akcí na Písecku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies