„Můžu tuto pomoc jen obdivovat," říká majitelka zprostředkovatelské agentury pro 24hodinovou péči z okresu Pasov. Podle ní zahraniční pečovatelky odvádějí enormní výkony. Její agentura se tři roky stará o 25 rodin od Pasova přes Mnichov po Krefeld. „Vím, že branže nemá dobrou pověst,  protože je v ní taky mnoho černých ovcí," připouští. Ona sama pokládá za obzvlášť důležité své pracovníky důstojně zaplatit – měsíčně dostávají čistého 1000 až 1300 eur. Stravování a ubytování v rodinách mají zdarma, jsou sociálně pojištěni.

Na jednu takovou „černou ovci" zprostředkování péče narazil podle PNP taky Rumun, který v Německu pracuje pět let.  V Dolním Bavorsku se nechal najmout agenturou, která mu platila tisíc eur měsíčně, ale z toho jí musel 300 eur předávat jako „zprostředkovatelné".

Podle Alexandry Herzogové, předsedkyně spolkového svazu domácí pomoci a péče o seniory, pracuje většina pečovatelek v Německu nelegálně. V jejich případě je vykořisťování obzvlášť velké. „Většina pečovatelů z východní Evropy nemá kvalifikaci, hodně jich ale disponuje dlouholetými zkušenostmi v oboru," říká a potvrzuje: „Bez domácí péče s východoevropskou výpomocí by se systém zhroutil…"

Simone Stroblová.Jména i nenarozeným

Tisíce žen v Rakousku za rok porodí předčasně, přičemž plody do 500 gramů neplatí oficiálně za lidi a nemají právo na jméno –jako by se nenarodily, píší OÖN. Parlament nyní schválil novelu, podle níž budou rodiče moci i tyto děti nechat zapsat do registru osob. Zákonodárci tak vyhověli petici Simone Stroblové z Welsu (na snímku) a Anity Ogrisové z Korutan, podpořené  3100 podpisy.

Simone Stroblová (41) ztratila svého druhého syna  Johanna v jedenáctém měsíci těhotenství, dceru Florentine přivedla na svět rovněž mrtvou ve 24. týdnu. Vážila 495 gramů, o pět gramů méně, než aby mohla být oficiálně označena za člověka, uvádí deník. „Pro nás ale byli od prvních minut našimi dětmi, čilou Florentine jsem v sobě cítila už od patnáctého týdne," říká. „Po jejím porodu jsme opustili kliniku bez dítěte, bez dokumentu potvrzujícího, že kdy žila…" Proto se rozhodla založit spolek podobně postižených rodičů.

„Úřední zacházení s těmito dětmi bylo pro ni a pro mnoho dalších rodičů bodnutím do srdce a ztěžovalo jim vyrovnání se se ztrátou," uvádějí OÖN. Často jim ani neřekli, že smějí své dítě pohřbít, vypráví Stroblová. Rodičům to nedělaly lehčí ani poznámky okolí o tom, že ,to jejich´ ještě nebylo žádné dítě, bylo přece tak malé, nebo že s něčím takovým přece museli v prvních třech měsících počítat. „Nezúčastnění nemají tušení, jaké to je nevidět dítě jako člověka, ale jako klinický odpad," říká.

Ve Welsu, ale už i v mnoha dalších městech, nyní mají pamětní místo smutku za předčasně zemřelé děti, kde se jednou měsíčně koná rozloučení s nimi, pokračuje list. Postižení rodiče si po novele nyní přejí, aby zanesení dětí do matriky bylo možné i zpětně, podobně jako v Německu.

Vzpomínka na zemřelé děti se celosvětově koná vždy druhou prosincovou neděli, letos 14. prosince. V 19 hodin budou na jejich památku zapáleny svíčky, „Worldwide Candle Lighting"… (www.verein-pusteblume.at)

Jak mladí yjadřují obdiv

Slovem mládeže roku 2014 v Německu vybralo nakladatelství Langenscheidt větu (pojem)  "Läuft bei Dir", jemuž spousta lidí sotva porozumí. Podle organizátorů je výraz synonymem pro „cool" nebo „krass", což je u mladých vyjádření něčeho obzvlášť dobrého, zdařilého, obdivuhodného. Nekvalifikovaný Čech by to snad možná „přeložil" jako „Tobě to ale šlape!", či „Máš navrch"…

Na druhém místě skončilo "Gönn dir!", snad tedy „Užij si to", třetí je "Hayvan". Z turečtiny převzaté slovo znamená „zvíře" a může být tedy užito pozitivně i negativně, ve smyslu vyvinutého svalovce, věrného přítele, ale nebo taky někoho nemyslícího. Až na čtvrtém místě skončilo všeobecně známé  "Selfie" pro trend fotografovat sám sebe a vystavovat se na sociální sítě. Pátý je "Senfautomat",  užívaný pro člověka, který všechno komentuje, ke všemu musí přidávat svůj „kečup".

Od roku 2008 nakladatelství vyzývá mládež, aby o svém slově hlasovala online, a v tomto způsobu volby letos jednoznačně vyhrálo se 46 procenty hlasů "fappieren" podle anglického pojmu "to fap" – mladí tak mluví o masturbaci. "Läuft bei Dir"  skončil až třetí. Výsledek webového hlasování je zařazen mezi patnáct nejčastěji užívaných pojmů, z nichž vybírá 14členná porota složená z mladistvých, novinářů a jazykozpytců.

V palbě míčků podle screenshotu.„Láskou" po faráři

Jörg Sichelstiel, evangelický městský děkan Fürthu, se pokouší předat dál neobvyklou akci – házení pingpongových míčků  s nápisem „Láska" po faráři, píše PNP. Sám se této „výzvě" podrobil a v jeho kostele sv. Michaela na něho ovečky – od dětí po seniory - naházely z kostelních lavic stovky míčků. V neděli umístil video z akce na web s heslem „Haž lásku, ne bomby" a nominoval k následování obce věřících v Cadolzburgu, Fürthu a Norimberku.

„Útok lásky" je nápad Thora van Horna z Fürthu, který je přesvědčen, že takové projekty inspirují. Akcí s míčky chce přispět k prolomení „církevní rutiny". Podle něho každá instituce jednou začne ustrnovat. Tenisové míčky mají vnést symbolicky i reálně do bohoslužby čerstvý vítr a zároveň křesťanské poselství, cituje ho PNP.