VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starousedlíci u sousedů nechtějí azylanty

OKUKUJE SVĚT. První krůčky na čerstvém vzduchu absolvuje malá panda červená narozená  v červenci sedmileté Banji v salcburské zoologické zahradě. Málo osrstěná a slepá mláďata zůstávají první měsíce v úkrytu a teprve po pěti měsících začínají konzumovat pevnou potravu. Panda červená patří k ohroženým druhům. Odhadem jich na světě žije méně než deset tisíc. Foto: Deník/zoo Salcburk

10.10.2013
SDÍLEJ:

Pandí mrně se má k světu.Foto: Deník/repro PNP

Znepokojeni cizinci

Kdo tu bude bydlet?Když před třemi týdny vešlo ve známost, že dolnobavorská vláda chce pronajmout hotel Salzweger Hof v Salzwegu jako ubytovnu pro uchazeče o azyl, vzbudilo to v obci velké obavy a odpor. Herbert Pauli (67), který vlastní obchodní a bytový dům  v bezprostřední blízkosti domu, se domluvil s dalšími občany a rozhodli se pokusit nemovitost koupit. Deset lidí už k této myšlence přihlásilo, dali by prý dohromady skoro půl milionu eur, říká v deníku PNP. Místní lidé prý chtějí zřízení azylového domu zabránit, protože jinak by se prý báli koupit si nové auto ze strachu, že by  bylo poškozeno, další se bojí jít navečer vybírat z bankomatů. K tomu prý slyší, že kolem takových ubytoven se válí odpad. Tím prý trpí kvalita bydlení a nemovitosti ztrácejí cenu…

V obci Putzbrunnu řešili podobný problém – s cílem zabránit výstavbě ubytovny pro 60 azylantů chtěli vypsat referendum. Takové hlasování úřad odmítl připustit a občané to zažalovali u správního soudu v Mnichově. Ten nyní označil rozhodnutí správy za protiprávní. Verdikt ale přišel pozdě, bagry mezitím staveniště srovnaly. Petiční iniciativa proto referendum pozměnila – má být o tom, zda si občané v místě přejí ne útulek pro azylanty, ale bydlení pro seniory.

Jedí  nahonem

Rakušané loni utratili kolem 1,3 miliardy eur v oblasti tzv. systémové gastronomie, resp. rychlé kuchyně – tedy v McDonald´s, „řízkových domech" či supermarketových restauracích. Aktuálně rodiny vydávají za stravování mimo domov kolem 2170 eur. Od roku 2000 tato suma stoupla o 40 procent. Většinu tvoří jídlo a pití ve volném čase, zbytek stravování na pracovišti a ve škole.  McDonald´s má v Rakousku 184 provozů. Následují restaurace řetězce Merkur (60) a Intersparu (53).

Konec loutek

Muzeum loutek v Rothenburgu od 12. ledna 2014 skončí. Cenná sbírka více než tisíce loutek a hraček bude vydražena, řekla vedoucí muzea 79letá Katharina Engelsová. Počet návštěvníků v posledních letech silně poklesl a ona nenašla žádného nástupce, řekla. V roce 1984, kdy začínali, si přišlo expozici prohlédnout 34 000 návštěvníků, koncem devadesátých let dokonce na 90 000. Nyní jich nechodí ani 20 000 a chybějí příjmy nutné k úhradě nájmů a udržovacích nákladů. Veřejné rozpočty muzeu nepřispívají.

Chytil škrtiče

Hroznýš prý není hrozný.Ve středu v poledne chytili poblíž dětského hřiště ve Welsu 125 centimetrů dlouhého hroznýše. Už v úterý ho tu viděly děti. Alarmovaní hasiči vyrozuměli aktivistu ochrany přírody a experta na plazy  Richarda Weixlera, který škrtiče odchytil.  „Ihned se mi omotal kolem ruky, líbí se mu tělesné teplo," řekl deníku OÖN. Jedovatí nebo kousaví tihle plazi ale nejsou, ujistil a předvedl to i omotáním hroznýše kolem krku. Zřejmě ho někdo nelegálně vypustil do přírody. Středeční exemplář si vzal Weixler domů - bude tam dělat souseda k již zabydlenému kusu dlouhému 1,4 m. Doufá ale, že se právoplatný majitel ozve jemu či policii.

Našli Ötziho příbuzné

Vědci innsbrucké soudní medicíny našli analýzou DNA devatenáct dnes žijících Tyroláků, kteří jsou příbuznými slavné „mumie z ledu", Ötziho. Pomocí zjištěných skupin znaků badatelé také upřesňují historické směry putování našich předků. U mumie zjištěnou podskupinu G-L91 tým následně našel u devatenácti současníků, kteří tedy mají s Ötzim společné předky, píše deník OÖN.

Lékaři předpokládají, že tyto vlastnosti by měli mít i lidé ze švýcarského Engadinu a jihotyrolského Vinschgau. Už našli v obou zemích partnery, kteří budou pokračovat v jejich výzkumu.

Neprodávejte zámek!

Městská rada Freistadtu napsala spolkové vládě dopis, v němž ji žádá, aby ve státním majetku ponechala zámek ve Freistadtu, který chce nabídnout k prodeji (Deník informoval). Správa nemovitostí městu nabídla předkupní právo za 648 000 eur. Radní míní, že nynějším umístěním muzea a finančního úřadu je budova dostatečně vytížena. Město podpořil v tomto směru i zemský hejtman Josef Pühringer s tím, že ani Horní Rakousy nejsou schopny objekt koupit.

Autor: Vladimír Majer

10.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda u Protivína.
4

Vážná nehoda tří aut a cyklisty se stala v noci u Protivína

Milevská radnice

Podlahu v hale čeká výměna

Na Nábřeží 1. máje bude nová kamera

Písek – Město rozšiřuje svůj kamerový systém. „Novou kameru instalujeme na Nábřeží 1. máje naproti lávce," informoval místostarosta Písku Jiří Hořánek. Radní města na ni schválili přes 200 tisíc korun.

Kam vyrazit za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - My přinášíme tipy a je na už jen vás, kam se zajdete podívat.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies