VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedům se přeshraniční výstava líbila

Linec - Loňská přeshraniční zemská výstava Staré stopy – nové cesty měla u rakouské veřejnosti úspěch. Průzkum agentury Como v zadání hornorakouské vlády ukázal, že 96 a 97 procent návštěvníků ve Freistadtu a v Bad Leonfeldenu bylo co do obsahu, uspořádání a turistického přínosu s expozicemi velmi spokojeno a výstavu doporučovali dál. „Toto hledisko je pro nás rozhodujícím parametrem," říká v deníku OÖN Reinhold Kräter ze zemského ředitelství úřadu kultury. „Bylo stejně vysoké jako v roce 2012 při zemské výstavě společné s Bavorskem."

7.3.2014
SDÍLEJ:

Plakát výstavy se líbil.Foto: Deník/repro

Podle lineckého listu také vyznačení příjezdových cest k oběma městům v Mühlviertlu nezavdávalo důvod ke kritice – „na rozdíl od Krumlova". Zhruba 80 procent návštěvníků s ním bylo velmi spokojeno obdobně jako s bezbariérovým přístupem. „To je výrazné ocenění, protože zemské výstavy jsou vždy v památkově chráněných objektech, které není jednoduché upravit," dodává Kräter.

Market-Institut sledoval účinnost nasazené reklamy. „Tři čtvrtiny občanů o zemské výstavě slyšely, přičemž o něco informovanější byly ženy a osoby s vyšším vzděláním," konstatují OÖN. Plakát výstavy zůstal v paměti veřejnosti nejsetrvaleji po mezinárodně šířeném námětu McDonald´s. Posuzováno bylo patnáct celozemských plakátů. Třetina dotazovaných si pamatovala jako obzvlášť originální, moderní a dynamický i televizní spot výstavy.

Mrtvé děti v dopravě

Průměrně každé dva týdny zahyne v Rakousku dítě při dopravní nehodě, každé tři minuty je jedno zraněno – za rok 164 000, zaznamenal deník Volksblatt. Kuratorium pro bezpečnost v dopravě a další organizace zahájily iniciativu „Vision Zero 2020", jejímž cílem je, aby do do 2020 nedošlo k žádnému smrtelnému zranění dítěte za rok. Pod heslem Plná pozornost – žádné nehody chtějí akcemi a informacemi zvýšit vědomí odpovědnosti k ochraně nejmenších. Podle organizátorů jsou děti schopny až od věku 10-12 let správně odhadnout, zda je dopravní situace bezpečná, nebo ne.

Ze 77 dětských obětí nehod ale většina nezahynula na silnici. Dvanáct jich utonulo, po osmi zemřelo při pádech, hlavně z oken, a při sevřeních či uvíznutích z různých příčin. Asi 75 procent nehod – tedy u 121 000 dětí - se stává doma nebo ve volném čase.

Hřiště na výstavišti v Deggendorfu.Výstava zahrad v Deggendorfu

Zemskou zahradnickou výstavu v Deggendorfu zahájí 25. dubna bavorský ministerský předseda  Horst Seehofer. Otevře při tom nový most přes Dunaj pro chodce a cyklisty v délce 456 metrů a o šířce 5,5 metru.  V areálu výstavy už je mimo jiné téměř hotovo speciálně zaměřené dětské hřiště na snímku.

Další přiznání k manipulaci

Rozsáhlé doznání bývalého fotbalisty SV Grödig Dominique Tabogy spustilo aféru se sázkovými podvody v Rakousku. Ve čtvrtek o ní náš list informoval v souvislosti se Sanelem Kuljicem, který přiznal aktivní účast na manipulaci tří zápasů. Taboga pak večer poskytl interview televizní stanici Servus.

Dominique Taboga.Ke své motivaci k podvodu mj. řekl, že mu bylo 23 let, vydělával 1200 eur měsíčně a z toho si musel financovat bydlení a auto. Jednou hráli proti jasně vedoucímu týmu tabulky. Klubová prémie za vítězství byla 600 eur – a pak jim prý bylo nabídnuto sedm tisíc, když prohrají. „To je velký rozdíl, sedm tisíc za nicnedělání," řekl Taboga.

Vysvětloval, proč zpočátku mluvil o vydírání. „Měl jsem velmi velký strach nejen o sebe, ale taky o rodinu. Bylo mi opakovaně řečeno, že když požadované neudělám, rodině se něco stane. To bylo rozhodující pro to, že jsem v první a druhé výpovědi líčil situaci horší, než opravdu byla, třeba když jsem mluvil o zbrani. Z osmdesáti procent byla má výpověď pravdivá, ale trochu jsem ji doplnil, aby se ti lidé dostali do vězení – moje obavy z nich byly velké."

Při rozhovorech se spoluaktéry podvodů Lamprechtem a Kuljicem nabyl přesvědčení, že jde o velmi velkou, rozšířenou síť. Nemůže to prý dokázat a tvrdit na sto procent, ale myslí si, že ovlivňování výsledků kvůli sázkám je organizováno celoevropsky, možná celosvětově.

Autor: Vladimír Majer

7.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pondělní ráno začalo na Písecku nehodou. (ilustrační foto)
AKTUALIZOVÁNO

U Písku se stala nehoda se zraněním, silnice je opět průjezdná

Městská knihovna Písek. Ilustrační foto

Nejen kulturní tipy na Písecku

Řidiči, pozor, začíná oprava komunikace mezi Cehnicemi a Drahonicemi

Strakonicko - Jedná se o hlavní komunikaci ze Strakonic do Vodňan. Provoz bude řídit semafor.

Na Zahradní slavnosti mohli diváci ochutnat soutěžní guláš

Střítež - Zahradní slavnost přilákala v sobotu do Stříteže stovkynávštěvníků. Předsedou poroty, která hodnotila guláše, byl režisér Zdeněk Troška.

OBRAZEM: Při koncertu kapely Divokej Bill bylo na letním parketu narváno

Holkov - Koncert kapely Divokej Bill v rámci turné Divokej Bill Lobkowicz tour rozpálila v sobotu návštěvníky Letního parketu Holkov. Tato známá česká kapela na své velké open air letní turné zavítala na Holkov, kde jí patřil čas od 20 hodin. Fanoušky na koncert nažhavila česká turbo-šanson předkapela Poletíme? Pod širým nebem nad zcela zaplněnými prostory parketu zněly známé hity, starší i novější. Nechyběly ani speciální scéna, projekce a další efekty.

Z podezřelého prášku se místo výbušniny vyklubal cement

Český Krumlov - Prášek v pytli s označením výbušnin vyplašil muže při vyklízení garáže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení