VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedům se přeshraniční výstava líbila

Linec - Loňská přeshraniční zemská výstava Staré stopy – nové cesty měla u rakouské veřejnosti úspěch. Průzkum agentury Como v zadání hornorakouské vlády ukázal, že 96 a 97 procent návštěvníků ve Freistadtu a v Bad Leonfeldenu bylo co do obsahu, uspořádání a turistického přínosu s expozicemi velmi spokojeno a výstavu doporučovali dál. „Toto hledisko je pro nás rozhodujícím parametrem," říká v deníku OÖN Reinhold Kräter ze zemského ředitelství úřadu kultury. „Bylo stejně vysoké jako v roce 2012 při zemské výstavě společné s Bavorskem."

7.3.2014
SDÍLEJ:

Plakát výstavy se líbil.Foto: Deník/repro

Podle lineckého listu také vyznačení příjezdových cest k oběma městům v Mühlviertlu nezavdávalo důvod ke kritice – „na rozdíl od Krumlova". Zhruba 80 procent návštěvníků s ním bylo velmi spokojeno obdobně jako s bezbariérovým přístupem. „To je výrazné ocenění, protože zemské výstavy jsou vždy v památkově chráněných objektech, které není jednoduché upravit," dodává Kräter.

Market-Institut sledoval účinnost nasazené reklamy. „Tři čtvrtiny občanů o zemské výstavě slyšely, přičemž o něco informovanější byly ženy a osoby s vyšším vzděláním," konstatují OÖN. Plakát výstavy zůstal v paměti veřejnosti nejsetrvaleji po mezinárodně šířeném námětu McDonald´s. Posuzováno bylo patnáct celozemských plakátů. Třetina dotazovaných si pamatovala jako obzvlášť originální, moderní a dynamický i televizní spot výstavy.

Mrtvé děti v dopravě

Průměrně každé dva týdny zahyne v Rakousku dítě při dopravní nehodě, každé tři minuty je jedno zraněno – za rok 164 000, zaznamenal deník Volksblatt. Kuratorium pro bezpečnost v dopravě a další organizace zahájily iniciativu „Vision Zero 2020", jejímž cílem je, aby do do 2020 nedošlo k žádnému smrtelnému zranění dítěte za rok. Pod heslem Plná pozornost – žádné nehody chtějí akcemi a informacemi zvýšit vědomí odpovědnosti k ochraně nejmenších. Podle organizátorů jsou děti schopny až od věku 10-12 let správně odhadnout, zda je dopravní situace bezpečná, nebo ne.

Ze 77 dětských obětí nehod ale většina nezahynula na silnici. Dvanáct jich utonulo, po osmi zemřelo při pádech, hlavně z oken, a při sevřeních či uvíznutích z různých příčin. Asi 75 procent nehod – tedy u 121 000 dětí - se stává doma nebo ve volném čase.

Hřiště na výstavišti v Deggendorfu.Výstava zahrad v Deggendorfu

Zemskou zahradnickou výstavu v Deggendorfu zahájí 25. dubna bavorský ministerský předseda  Horst Seehofer. Otevře při tom nový most přes Dunaj pro chodce a cyklisty v délce 456 metrů a o šířce 5,5 metru.  V areálu výstavy už je mimo jiné téměř hotovo speciálně zaměřené dětské hřiště na snímku.

Další přiznání k manipulaci

Rozsáhlé doznání bývalého fotbalisty SV Grödig Dominique Tabogy spustilo aféru se sázkovými podvody v Rakousku. Ve čtvrtek o ní náš list informoval v souvislosti se Sanelem Kuljicem, který přiznal aktivní účast na manipulaci tří zápasů. Taboga pak večer poskytl interview televizní stanici Servus.

Dominique Taboga.Ke své motivaci k podvodu mj. řekl, že mu bylo 23 let, vydělával 1200 eur měsíčně a z toho si musel financovat bydlení a auto. Jednou hráli proti jasně vedoucímu týmu tabulky. Klubová prémie za vítězství byla 600 eur – a pak jim prý bylo nabídnuto sedm tisíc, když prohrají. „To je velký rozdíl, sedm tisíc za nicnedělání," řekl Taboga.

Vysvětloval, proč zpočátku mluvil o vydírání. „Měl jsem velmi velký strach nejen o sebe, ale taky o rodinu. Bylo mi opakovaně řečeno, že když požadované neudělám, rodině se něco stane. To bylo rozhodující pro to, že jsem v první a druhé výpovědi líčil situaci horší, než opravdu byla, třeba když jsem mluvil o zbrani. Z osmdesáti procent byla má výpověď pravdivá, ale trochu jsem ji doplnil, aby se ti lidé dostali do vězení – moje obavy z nich byly velké."

Při rozhovorech se spoluaktéry podvodů Lamprechtem a Kuljicem nabyl přesvědčení, že jde o velmi velkou, rozšířenou síť. Nemůže to prý dokázat a tvrdit na sto procent, ale myslí si, že ovlivňování výsledků kvůli sázkám je organizováno celoevropsky, možná celosvětově.

Autor: Vladimír Majer

7.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Neděle na jihočeských silnicích byla rušná a ještě nekončí

Výstavní síň ZUŠ Písek.

Základní umělecké školy se představí veřejnosti

Křest nových krimi příběhů Ladislava Berana

Písek - Již 33. kniha spisovatele a emeritního kriminalisty Ladislava Berana je u čtenářů. V prodejně Elimu ji pokřtil jeho kolega, bývalý šéf obvodního policejního oddělení v Milevsku Josef Žižka.

Obce byly úspěšné v žádostech o dotace

Písecko - Mezi 67 žadateli o finanční podporu Jihočeského kraje pro mateřské školy byly úspěšné také dvě obce z Písecka.

AKTUALIZOVÁNO

Vodňany byly nejen centrem rybářů, program lákal malé i velké

Strakonice - Rybářské dny ve Vodňanech byly zahájeny ve středu 24. května kuchařskou soutěží v netradiční úpravě Amura bílého. Nejbohatší nabídka programu lákala diváky na víkendové dny.

Výhru v poslední chvíli zařídil nestárnoucí Jan Zušťák

Písek - 27. kolo Ondrášovka krajského přeboru zavedlo na písecký pažit mužstvo poslední Plané nad Lužnicí. Přestože sobotní soupeř Písku disponuje nejhorší obranou v soutěži, nečekalo na svěřence trenéra Jaroslava Ptáčka nic jednoduchého. Planá dopředu zápas nevzdávala a domácí tým značně potrápila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies