VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Linec se loučí s přítelem budějovické diecéze

Linec - Mší ve farním kostele St. Michael se sousedé ve středu rozloučí s Hubertem Lehnerem, „mužem, který pracoval mnoho let pro katolickou církev a rozvíjel již v časech železné opony spolupráci mezi diecézemi z východních a jihovýchodních sousedních zemích a z Budějovic," jak píše deník OÖN. 

7.7.2014
SDÍLEJ:

Loučení s Hubertem Lehnerem.Foto: Deník/repro

Po maturitě v roce 1946 na lineckém státním gymnáziu a dalších studiích byl mimo jiné v letech 1951 až 1957 vedoucím Katolické mládeže Rakouska. Až do roku 1998 byl tiskovým sekretářem linecké diecéze, vedl hornorakouský Landesverlag a v konci 80. let učil ekonomiku vydavatelství novin na univerzitě v Salcburku. V letech 1995-2004 byl ředitelem fondu východní pomoci linecké diecéze, který mířil především na pastorální projekty partnerských biskupství. Dnešní bohoslužbu povede biskup na odpočinku Maximilian Aichern. „Také poslední vůle se hodí k životu tohoto muže se zásluhami: Poprosil o finanční podporu diecézního fondu východní pomoci místo kupování věnců k rozloučení," uvádějí OÖN.

Drahá zpoždění

Německé státní dráhy (DB) musely loni zaplatit klientům rekordních více než 40 milionů eur za zpoždění spojů, píše list PNP. 88 procent z 1,3 milionu stížností bylo vyřízeno ve prospěch cestujících, řekl mluvčí DB. Nárůst vysvětlil zářijovým rozhodnutím Evropského soudního dvora, že dráhy musejí vracet peníze i při zásahu vyšší moci, k níž patří například počasí nebo stávky.

Prošli se po jantarové cestě.Procházka

Helmut Kapeller a Walter Kutscher z Attnangu-Puchheimu se vydali ve dvou etapách po stopách obchodníků s jantarem a ušli pěšky z Rigy jako hlavního evropského města kultury do dolnorakouského Carnuntumu. Urazili při  tom téměř 2100 kilometrů, tedy 2,8 milionu kroků, jak napsaly OÖN.

Odstartovali loni s cílem projít Lotyšskem, Litevskem, Polskem a Českem do Carnuntumu. Museli ale cestu přerušit, protože Kutscher si zlomil žebro a navíc musel na operaci žlučníku. Letos se tedy vydali na druhou etapu. Znovu začali na „jantarovém pobřeží" a šli 54 dnů. Z Gdaňsku do Carnuntumu zdolali 1322,72 kilometru, což obnáší na 1,8 milionu kroků. Od Brna do cíle je provázel třetí parťák - Helmut Bögl. Na snímku krátce před cílem jsou zprava Kutscher, Bögl a Kapeller.

Přes pečlivou přípravu neměli nouzi o překvapení, například když si na internetu objednali hotel a až na místě zjistili, že je několik let uzavřený. Problémem prý bylo i najít místo k poobědvání: „Byli jsme rádi, když jsme si mohli sednout v autobusové zastávce nebo na bednu od piva před obchodem," říká Kappeler. Na trase naopak ocenili moderní iPad, s jehož pomocí nezabloudili ani v obrovských lesních plochách, nebo využívali cestiček mimo frekventované hlavní silnice. „S mapami bychom splakali nad výdělkem," míní Kappeler.

Každý z „turistů" nesl batoh o váze 11,5 kg, k tomu vodu a Kappeler ještě dvě a půl kilogramu fotovybavení.

Pro doplnění, oba pocestní absolvovali v roce 2011 trasu z Carnuntumu do italské Aquilei. Tehdy urazili 875 kilometrů za 41 dnů.

Práce na silnicích

Do údržby státních silnic v Mühlviertlu bude letos investováno více než 6,5 milionu eur. Jen v létě při tom silničáři odpracují více než 90 000 hodin. K žádným výlukám naštěstí nedojde na trase budoucí rychlostní silnice S10. Její severní přivaděč B310 ale bude v srpnu uzavřen mezi Freistadtem a Rainbachem, kde bude nákladem 900 000 eur měněn asfalt na 1,5 kilometru. Po dobu prací bude B310 zcela uzavřena. Na „šumavské" B38 spojující Waldviertel s Německem a Horní a Dolní Mühlviertel bude generálně sanována v oblasti Neulingu (obec Helfenburg). Za 300 000 eur bude kompletně nahrazen celý povrch. Do poloviny srpna potrvají stavební práce v centru Rohrbachu.

Autor: Vladimír Majer

7.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lenka a Marcel Vondráškovi z Písku.

Láska snoubenců vyhrála i nad velkou vodou

Dětský folklorní festival v Písku.
29

Dětské soubory roztančily Palackého sady

Startuje nová sezona fotbalového okresního přeboru

Písecko – Kolotoč fotbalových soutěží se pomalu začíná roztáčet i na okresní úrovni. Nejvyšší soutěž Písecka startuje již v sobotu 19. srpna čtyřmi zápasy druhého kola. Týmy hrající okresní soutěž se o body utkají poprvé až za týden.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku

Písecko - Přehlídka dechových hudeb, nebo čertovské posezení. Nejen takový bude víkend na Písecku. 

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Kam s bolavými zuby na Písecku?

Písecko - Zubní pohotovost na sobotu 19. a neděli 20. srpna:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení