VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Linec se loučí s přítelem budějovické diecéze

Linec - Mší ve farním kostele St. Michael se sousedé ve středu rozloučí s Hubertem Lehnerem, „mužem, který pracoval mnoho let pro katolickou církev a rozvíjel již v časech železné opony spolupráci mezi diecézemi z východních a jihovýchodních sousedních zemích a z Budějovic," jak píše deník OÖN. 

7.7.2014
SDÍLEJ:

Loučení s Hubertem Lehnerem.Foto: Deník/repro

Po maturitě v roce 1946 na lineckém státním gymnáziu a dalších studiích byl mimo jiné v letech 1951 až 1957 vedoucím Katolické mládeže Rakouska. Až do roku 1998 byl tiskovým sekretářem linecké diecéze, vedl hornorakouský Landesverlag a v konci 80. let učil ekonomiku vydavatelství novin na univerzitě v Salcburku. V letech 1995-2004 byl ředitelem fondu východní pomoci linecké diecéze, který mířil především na pastorální projekty partnerských biskupství. Dnešní bohoslužbu povede biskup na odpočinku Maximilian Aichern. „Také poslední vůle se hodí k životu tohoto muže se zásluhami: Poprosil o finanční podporu diecézního fondu východní pomoci místo kupování věnců k rozloučení," uvádějí OÖN.

Drahá zpoždění

Německé státní dráhy (DB) musely loni zaplatit klientům rekordních více než 40 milionů eur za zpoždění spojů, píše list PNP. 88 procent z 1,3 milionu stížností bylo vyřízeno ve prospěch cestujících, řekl mluvčí DB. Nárůst vysvětlil zářijovým rozhodnutím Evropského soudního dvora, že dráhy musejí vracet peníze i při zásahu vyšší moci, k níž patří například počasí nebo stávky.

Prošli se po jantarové cestě.Procházka

Helmut Kapeller a Walter Kutscher z Attnangu-Puchheimu se vydali ve dvou etapách po stopách obchodníků s jantarem a ušli pěšky z Rigy jako hlavního evropského města kultury do dolnorakouského Carnuntumu. Urazili při  tom téměř 2100 kilometrů, tedy 2,8 milionu kroků, jak napsaly OÖN.

Odstartovali loni s cílem projít Lotyšskem, Litevskem, Polskem a Českem do Carnuntumu. Museli ale cestu přerušit, protože Kutscher si zlomil žebro a navíc musel na operaci žlučníku. Letos se tedy vydali na druhou etapu. Znovu začali na „jantarovém pobřeží" a šli 54 dnů. Z Gdaňsku do Carnuntumu zdolali 1322,72 kilometru, což obnáší na 1,8 milionu kroků. Od Brna do cíle je provázel třetí parťák - Helmut Bögl. Na snímku krátce před cílem jsou zprava Kutscher, Bögl a Kapeller.

Přes pečlivou přípravu neměli nouzi o překvapení, například když si na internetu objednali hotel a až na místě zjistili, že je několik let uzavřený. Problémem prý bylo i najít místo k poobědvání: „Byli jsme rádi, když jsme si mohli sednout v autobusové zastávce nebo na bednu od piva před obchodem," říká Kappeler. Na trase naopak ocenili moderní iPad, s jehož pomocí nezabloudili ani v obrovských lesních plochách, nebo využívali cestiček mimo frekventované hlavní silnice. „S mapami bychom splakali nad výdělkem," míní Kappeler.

Každý z „turistů" nesl batoh o váze 11,5 kg, k tomu vodu a Kappeler ještě dvě a půl kilogramu fotovybavení.

Pro doplnění, oba pocestní absolvovali v roce 2011 trasu z Carnuntumu do italské Aquilei. Tehdy urazili 875 kilometrů za 41 dnů.

Práce na silnicích

Do údržby státních silnic v Mühlviertlu bude letos investováno více než 6,5 milionu eur. Jen v létě při tom silničáři odpracují více než 90 000 hodin. K žádným výlukám naštěstí nedojde na trase budoucí rychlostní silnice S10. Její severní přivaděč B310 ale bude v srpnu uzavřen mezi Freistadtem a Rainbachem, kde bude nákladem 900 000 eur měněn asfalt na 1,5 kilometru. Po dobu prací bude B310 zcela uzavřena. Na „šumavské" B38 spojující Waldviertel s Německem a Horní a Dolní Mühlviertel bude generálně sanována v oblasti Neulingu (obec Helfenburg). Za 300 000 eur bude kompletně nahrazen celý povrch. Do poloviny srpna potrvají stavební práce v centru Rohrbachu.

Autor: Vladimír Majer

7.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie, ilustrační foto.

Půjčovali si statisícové částky, ale splácet se jim nechce

Zdeněk Kutlák

Velký návrat. Dres ČEZ Motoru bude oblékat zkušený obránce Zdeněk Kutlák

Řidič má problém, usedl za volant i přes zákaz

Čimelice - Policejní hlídka odhalila, že muž do konce srpna nesměl řídit motorová vozidla.

Aktér videa s Babišem: Vůbec mě nenapadlo, že z toho bude takový poprask

Prachatice – Měla to být tak trochu předvolební agitace a hlavně autogramiáda knihy lídra hnutí Ano Andreje Babiše na prachatických Slavnostech Zlaté stezky. Jenže v Prachaticích bývalý ministr financí narazil.

Na ZŠ Edvarda Beneše se soutěžilo o nejkrásnější pohádku

Písek - V aule Základní školy Edvarda Beneše v Písku se konala malá slavnost. Uspořádali tam 1. ročník literární soutěže. Nazvali ji O nejkrásnější pohádku.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies