Německý tisk zaznamenává i další nevšednosti. Holič Armin Jumel (43, malý snímek) na slavnostech od roku 1990 vynechal prý snad jen osm nebo devět dní. Se začátkem festu předá krám mamince, sestře a neteři,  a vyrazí na Wies´n. V pivním stanu Schottenhamel, který je mu přechodným bydlištěm, má vždy automaticky připraveny dva stoly, na rozdíl od ostatních s ubrusy v modro-bílých barvách. Reservé je označeno tabulkou „Dohockadedodeoiweidohocka". Což „poněmecku"  znamená, že „tady sedí ti, kteří tu sedí vždycky".

Má svůj tuplák s krojovanou figurkou na víčku a vyrytým jménem. Za tyto pocty vděčí svému otci. Ten byl ve čtyřicátých letech svědkem na svatbě tehdejšího provozního, který mu později slíbil, že jeho rodina bude mít vždycky ve stanu místo. Armin byl už jako dítě ještě v kočárku s rodiči na „Wies´n" skoro pokaždé. Jeho otec zemřel v roce 1990 na infarkt zrovna při cestě na Oktoberfest, a syn dodnes dodržuje tradici. Denně prý vypije nanejvýš pět tupláků, tedy pět litrů piva. „Jako opravdový Mnichovák to přece musím snést," říká. Protože je ve stanu denně až do uzavírací hodiny, po těch pěti pivech už pije jen nealkoholické nebo radler.

Jiným vytrvalcem je Tom Czernoch, v civilu vedoucí stavebního dvora z Reichenbergu z okresu Freyung-Grafenau. Už 30 let jezdí na Wies´n pracovat jako šenkýř, posledních deset let ve stanu Löwenbräu s 8500 místy k sezení. „Tři sekundy na tuplák, to je jeho limit, když jde pivo dobře," píše deník PNP. Čepuje z kontejnerů na 50 hektolitrů, dřevěný „soudek", z jehož píp točí, je jen atrapa.  „V roce 1983 byly sudy ještě skutečně dřevěné s obsahem 200 až 240 litrů," vzpomíná a oceňuje moderní kontejnery s chlazením až do pípy, z níž pak pivo teče o teplotě tří stupňů.

Zaměstnání převzal po otci Hugovi (76), který pracoval desítky lety taky jako výčepní a teď je ve stanu pokladní. „Vlastně jsem měl tehdy jenom mýt nádobí, ručně v dřevěném džberu, ale pak potřebovali šenkýře," vysvětluje. Jeho denní pracovní penzum je třináct a půl hodiny o sobotách a nedělích, dvanáct a půl hodiny ve všední den…

Na každý tuplák se prý musí koncentrovat, aby byl plný. Mnichovská okresní správa to přísně kontroluje. Přijde neohlášeně, popadne čerstvě natočenou sklenici a čeká sedm minut, než pěna částečně opadne. Pak nesmí být hladina níž než centimetr pod tolerancí. „Když jen v jednom z deseti tupláků bude míň, oznámí tě, a je to jako žlutá karta ve fotbalu – pak přijde červená a je konec. Mne to naštěstí nepotkalo," říká Czernoch v PNP.

Obec zlobí lékaře

Praktický lékař Gerhard Roitner, který v obci Neukirchenu vykonává také funkci lékaře úředního a  je tedy příslušný například k prohlídce zemřelých a vystavování zdravotních příkazů, vypověděl tuto svou obecní funkci a sdělil to všem domácnostem v místě. „Chce, aby obec zdarma uklízela sníh z parkoviště před jeho ordinací, jako se to děje v jiných městech," napsal deník OÖN.  Lékař plísní obec za její postoj v době nedostatku doktorů a uvádí příklady velkorysé podpory praktiků při usídlení v jiných městech. Starosta Hannes Prillhofer ale v souladu s jednotným názorem obecní rady říká: „Myslím, že by nebylo v pořádku, kdyby měla být dobře vydělávajícímu lékaři tato služba poskytnuta zdarma."

Roitner bude dál v Neukirchenu působit jako praktický lékař, ale s úkony úředními se obec bude muset obracet na jeho kolegu v sousedním Schwandu.

Povodeň brala miliony

Země Horní Rakousy vyčíslila škody z červnové povodně. Dosáhly 227 milionů eur. Na majetku firem je nadělala ve výši 49,6 milionu, na spolkovém a privátním majetku 47,1 milionu, na protipovodňových stavbách 38 milionů a na majetku obcí 35 milionů.  Zemský rozpočet poskytl k odstranění škod 125 milionů, dalších 50 milionů investuje do roku 2015 do protipovodňové  ochrany. Ze spolkového fondu katastrof přijde celkem 57 milionů. Zbývajících 118,46 milionu chce zemský sněm uvolnit jako zvláštní rozpočtovou položku, která bude muset být financována úvěrem.

Stydlivé cukrářky

Dvě zaměstnankyně pekaře ze Salcburku zažalovaly svého šéfa u pracovního soudu o náhradu škody 3000 eur  za sexuální obtěžování – prezentoval jim totiž v dílně dort ve tvaru ztopořeného falusu se slovy, že teď uvidí něco vtipného. Obviněný vysvětloval, že jenom chtěl, aby personál věděl o nabízeném produktu, o který je velký zájem při předsvatebních loučeních se svobodou – nechtěl cukrářky obtěžovat.  Poškozené u soudu uvedly, že je šéf mezitím propustil. Protože se na začátku řízení ukázala možnost mimosoudního vyrovnání, bylo projednávání na čas zastaveno, píše deník PNP. O výši odškodnění obě strany mlčí.

Méně brambor

Úroda brambor v Bavorsku letos s 1,35 milionu tun zůstala o 27 procent za loňskou. Podobný deficit zaznamenali i v Sasku. Celostátně sklizeň propadla o 13 procent na 9,2 milionu tun. Nejprve zpomalilo růst o čtyři týdny chladné a vlhké počasí, v některých regionech i průtrže mračen, kroupy a záplavy. Pak při vlně horka v červenci se hlízy vytáhly a spálily. Také na velikosti brambor se sucho podepsalo.

S plochou 43 700 hektarů je Bavorsko druhou nejbramborovější spolkovou zemí po Dolním Sasku se 101 500 hektary.

Festival na webu

Logo festivalu, značka kvality.V neděli bude v Aldersbachu svátek příznivců muziky – mezinárodní Den lidové hudby. Ti, kteří se jej nemohou zúčastnit, si mohou na www.pnp.de pustit livestream z této akce, k níž jsou očekáváni mimo jiné Heino, Silbereisen a další hvězdy.