VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ščasný: Být tu týden, asi bych padal na ústa

Třeboň - Začínající vozíčkáři hledali u rybníku Svět nový impulz. Zjistili, že i na vozíku se dá žít plnohodnotný život. V Třeboni plavali a hráli florbal

22.9.2015
SDÍLEJ:

PREMIÉROVÉHO Aktivity kempu se zúčastnilo sedm začínajících vozíčkářů. Na snímku z bazénu jsou zleva David Zouhar, Lukáš Trupl, Andrea Augstenová, Jiří Němec, Adam Šimonek, Tomáš Jelínek, Jan Janoušek, Zbyněk Sýkora, Ivan Nestával ml. a Jiří ŠčasnýFoto: Ivan Nestával st.

Chyť si hokejku do konečků prstů. To chce cvik. Ono to půjde, uvidíš. Podobné pokyny se rozléhají malou tělocvičnou přímo v třeboňských léčebných lázních Aurora. Florbalový trénink tu vedle zkušených hráčů na vozíku právě absolvují mladí účastníci Aktivity kempu.

Aktivity kemp, jehož hlavním organizátorem je Pro rozvoj Šumavy z.s., je kombinované sportovní soustředění zaměřené na florbal vozíčkářů a plavání tělesně handicapovaných. S nápadem na jeho uspořádání přišli Ivan Nestával, otec patnáctiletého kluka upoutaného na invalidní vozík, a Zbyněk Sýkora, aktivní sportovec na vozíku.
Dvojice se okamžitě pustila do realizace myšlenky, vypracovala propagační materiály, oslovila partnery a 20. srpna se v třeboňských lázních Aurora sešlo pět zkušených lektorů a sedm začínajících sportovců k prvnímu tréninku. „Chceme těmto mladým začínajícím vozíčkářům nabídnout sport jako prostředek k seberealizaci, integraci a samostatnosti. Sport jako životní směr," vysvětluje Zbyněk Sýkora.
Sám se před lety po vážné nehodě ocitl ve stejné situaci a i on potřeboval pomoc a první impulz. Dnes pracuje v energetické společnosti, doplňuje si vzdělání, je otcem dvouměsíčního syna a sportuje.
Kluci a jejich lektoři se rozdělí do dvou týmů a hrají proti sobě. „Plavu v českobudějovickém bB Kontaktu a teď chci zkusit také florbal. Přijde mi, že je to větší legrace, navíc v super kolektivu. V Třeboni jsem si florbal zahrál poprvé a hodně mě zaujal," říká po dopoledni stráveném v tělocvičně jeden z mladých účastníků kempu Jirka Ščasný. Ještě jako zdravý se vyučil automechanikem. Jako vozíčkář se Jirka dostal ke sportu docela zajímavým způsobem. Pochází z Kestřan, nevelké vesnice nedaleko Písku, a tamní restauraci občas navštíví jeden z našich nejzkušenějších paralympioniků Martin Kovář.
V restauraci shodou okolností pracuje Jirkova maminka a co následovalo, si každý domyslí.
Kovář sbíral světové vavříny v bazénech, a tak příliš nepřekvapí, že Jirka Ščasný začal navštěvovat českobudějovické občanské sdružení Kontakt bB, kde se vyučuje plavání lidí, kteří se musí vyrovnat s tělesným handicapem. Jirka pravidelně dojíždí do Českých Budějovic na plavecké tréninky, a protože občanské sdružení úzce spolupracuje s florbalovým klubem FBC Štíři (před sloučením FBC United), dostal začínající adept sportování možnost vyzkoušet si na Aktivity kempu v Třeboni i kolektivní sport.
Našli se však i tací, kteří po úrazu dostali možnost zasportovat si poprvé až v Třeboni. Jako třeba Lukáš Trupl z Hořic na Šumavě.
Před úrazem hrával aktivně hokej. „Florbal je svým způsobem hokeji blízký a když mě oslovil Franta Šindelář, jestli to nechci s děrovaným míčkem zkusit, neváhal jsem," popisuje Lukáš, jak se dostal na Aktivity kemp. Jak sám říká, mnoho příležitostí ke sportování na vozíku v šumavské vísce nemá.
Den začíná snídaní, následuje dopolední trénink florbalu, potom oběd a přichází kýžená chvíle odpoledního klidu. Odpoledne pokračuje program plaváním v lázeňském bazénu a v podvečer přichází ještě jeden florbalový trénink. To se opakuje tři dny po sobě. Mimo to si začínající sportovci na vozíku vyzkoušeli ještě basketbal.
„Podobného kempu se účastním poprvé a musím říct, že je to suprová věc. Musím ale přiznat, že ty tři dny mi stačí bohatě. Být tu týden, asi bych padal slušně řečeno na ústa," přiznává Jirka Ščasný. Jedním dechem ale dodává, že na pravidelné florbalové tréninky do Budějovic bych chtěl jezdit, co jen to půjde.
Spokojeni s třídenním pobytem v příjemném prostředí třeboňských lázní Aurora a hotelu Svět jsou i samotní organizátoři. „Jsem moc spokojený, protože se nám podařilo splnit cíl, který jsme si dali. To znamená ukázat mladým začínajícím vozíčkářům, že se nemají čeho bát a zpříjemnit jim návrat do života. Přesvědčili se, že i na vozíku se dá prožít plnohodnotný život," pochvaluje si Zbyněk Sýkora.
Pobyt na kempu si přes určitou únavu z nabitého programu chválila i zbývající šestice nováčků. Někoho bavil víc florbal, jiného plavání, každý si ale našel disciplínu, která mu sedla. „Kluci dokázali, že jsou šikovní a i podle jejich ohlasů se domnívám, že si to užili," všiml si Sýkora, který je duší Aktivity kempu.
Proto není tajemstvím, že Zbyněk Sýkora, Ivan Nestával a jejich spolupracovníci již vyhlížejí další ročník Aktivity kempu. Jsou přesvědčeni, že do toho půjdou znovu.
Za vydařenou premiéru organizátoři Aktivity kempu děkují Jihočeskému kraji a Lázním Aurora, jako hlavním partnerům akce.

Autor: Michal Havelka

22.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náměstí v Mirovicích

Čaj o páté bude o mystice v dílech bratří Čapků

V domově pro seniory Světlo v Drhovli se konal turnaj v prší.

Senioři se v Drhovli utkali v karetní hře prší

Řidička nabourala do stromu

Miroticko – Dopravní nehoda se zraněním se stala ve čtvrtek před půl jednou hodinou na Miroticku na silnici mezi Rakovickými Chalupami a Smetanovou Lhotou.

Pozor, změna. Fler jarmark se přesouvá do kulturáku

Písek – Druhý ročník píseckého Fler jarmarku se bude konat v sobotu 25. března od 9 do 17 hodin.

Zvažte rezignaci, vyzvali hejtmana opoziční zastupitelé

České Budějovice – Kauzou rekreačních domů ve Slupečné u Lipna, které pro hejtmana Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD) staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, řešili na čtvrtečním jednání krajští zastupitelé. Z řad opozice zazněly výzvy k hejtmanově rezignaci. Projednání mimořádného bodu programu nakonec skončilo bez přijetí usnesení.

Pozor na semafory u křižovatky Diamant

České Budějovice - Oprava lávky pro pěší na sídlišti Vltava mění dopravu na křižovatce Diamant Levobřežní se Strakonickou ulicí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies