VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výročí skladatele filmové hudby Jiřího Srnky

Písek - Je jen velmi málo českých filmů v meziválečné a poválečné historii, ke kterým by hudbu nenapsal skladatel Jiří Srnka.

9.8.2017
SDÍLEJ:

Písecký rodák Jiří Srnka.Foto: Foto z knihy Jiřího Pilky Jiří Srnka 100 let

Rodák z Písku (19. 8. 1907) projevoval už v dětství výrazné hudební nadání a do tajů houslové hry ho zasvěcoval nejprve ředitel kůru Jaromír F. Hruška a později Otakar Ševčík.

Se slavným houslovým pedagogem si však mladý Srnka nerozuměl, stejně jako v Praze s prof. Janem Mařákem. Až u prof. Jindřicha Felda dokončil studium houslí a věnoval se skladbě.

Po studiích byl houslistou a kapelníkem v orchestru Jaroslava Ježka v Osvobozeném divadle, působil v orchestru Národního divadlaa v Symfonickém orchestru Čs. rozhlasu.

S filmem přišel Jiří Srnka poprvé do kontaktu v roce 1936 jako člen skupiny mladých dokumentaristů a první filmovou hudbu napsal pro dokument Jiřího Weisse Dejte nám křídla. Za dobu svého aktivního působení byl autorem hudby k téměř 200 filmům. V počátcích to byly zejména filmy s jihočeskou tématikou jako Ohnivé léto, Kluci na řece, Stříbrný vítr, Měsíc nad řekou a další natáčené v Písku a okolí. Srnkova hudba doprovází i historické snímky jako Jan Žižka, Jan Hus a Proti všem, pohádky Hrátky s čertem a Dařbuján a Pandrhola. Skladatel nechyběl ani u tvorby televizních filmů jako Lístek do památníku či u seriálu F. L. Věk.

Jeho scénické skladby pro Městská divadla pražská se vyznačovaly velkou invencí a modernistickými kompozičními technikami. „Nicméně do osobitosti jeho pozdějších filmových a divadelních hudeb měly daleko. Žádný z přidělených úkolů Srnkovi neumožňoval projevit se v poloze, která mu bytostně vyhovovala, v poloze snivého lyrismu spjatého s prožitkem jihočeské přírody,“ napsal divadelní historik Bořivoj Srba.

Životu a tvorbě Jiřího Srnky je věnována výstava Věry Vodvářkové otevřená v Městské knihovně v Písku do konce srpna.

Autor: Libuše Kolářová

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Ilustrační foto.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

OBRAZEM: Příměstský tábor v centru Milísek si děti užívají

Milevsko - V centru Milísek se budou děti bavit ještě do soboty na příměstském táboře. Chodí jich sem šestnáct ve věku od šesti do dvanácti let. Na závěr tábora, a to z pátku na sobotu, je čeká opékání špekáčků, bobřík odvahy a spaní v Milísku.

V Milevsku mají mikrojesle pro děti od půl roku, jako první v kraji se úča

Milevsko – Maminkám na mateřské dovolené pomáhají mikrojesle, které fungují od července v milevském Centru pro mladé rodiny Milísek. Mají kapacitu jen čtyř dětí, a to už od věku šesti měsíců až po čtyřleté. Rodiče tu navíc neplatí školné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení