VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půjdem spolu do Betléma

Mirovice - Dokud byla živa prvorepublikově noblesní, moje o jednu generaci starší sestřenice Jaruška Libochovicová z Roztok u Prahy, chodily jsme společně 6. července do Betlémské kaple.

11.7.2017
SDÍLEJ:

Betlémská kaple. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Letos jsem se v ten den už, už chtěla do Prahy vypravit sama, ale povinnosti a úmorné vedro mne od mého záměru odradily. A tak jsem se ve tři hodiny odpoledne uvelebila do křesla v obývacím pokoji v domě svých rodičů ve Zbenicích, abychom tak společně na televizní obrazovce sledovali přímý přenos slavnostní bohoslužby v Betlémské kapli k uctění památky mučednické smrti Mistra Jana Husa.

V tom okamžiku zklidnění a naslouchání jsem si uvědomila vzácnou chvíli pospolitého bytí. Mám štěstí, že ve svém věku mám ještě oba rodiče - šestadevadesátiletého tatínka a o sedmnáct let od něj mladší, tedy téměř osmdesátiletou maminku. Člověk může projezdit celý svět, vlastnit movité i nemovité statky, ale když nemá domov v srdci, je o to nejcennější ochuzen.

Snad to bylo vnitřním mírem ve mně, ale letošní betlémská bohoslužba mi připadala dosud nejkrásnější a nejhlubší. Celebrovala ji
mladá, jemně krásná žena s melodickým hlasem. Už to samotné vyjadřovalo nepopiratelnou rovnost mezi pohlavími. Podle záběrů kamer jsem měla dokonce dojem, že ženy jako farářky početně dominovaly. Ženy jsou od přírody ve víře možná silnější než muži - samozřejmě jak která. V rozmluvě s Bohem jim nepřekáží mužská ješitnost.

Téměř jako státní hymna se Betlémskou kaplí nesl mocný souzvuk zpívané liturgie Dr. Karla Farského, zakladatele naší národní československé, teprve od sedmdesátých let minulého století s přídomkem husitské, církve. Liturgie jasná, stručná ve výrazu, bez zbytečného
plýtvání slovy a bez nadbytečných kudrlinek.

Kazatel olomoucký biskup servíroval svoji řeč s důrazem na podstatné, ale s laskavým úsměvem moudrého člověka s nadhledem. Dokázal
otevřít otázky současnosti a odpovědět na ně bez jakéhokoli politikaření, což se některým církevním hodnostářům občas stává. Takoví
zapomínají na úctu a sebeovládání jako důležitou součást svého povolání a při hlásání Evangelia, tj. Radostné zprávy, plivou na jména svých
bližních jen proto, že jsou jiného politického smýšlení.

Černé taláry s kalichem v barvě pro pravdu prolité krve umocňovaly vznešený význam tohoto okamžiku. Ať se to někomu líbí, nebo ne, neseme všichni odkaz Mistra Jana Husa v dědičné šroubovici naší národní paměti jako genetický kód, jenž nelze vyjmout nebo jinak odstranit.

Lenka Vlková, Mirovice

Autor: Redakce

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Narodili se

Vpravo:  Květa Fialová v roce 1954 ve hře Svatba Krečínského, kde hrála hlavní ženskou roli.

Zemřela Květa Fialová

Lenka a Lucie Vavříkovy vybojovaly placky na mistrovství světa

Písek - Na 5. ročníku MS IFMS, který se konal ve dnech 24. - 27. srpna, reprezentovaly naše město mažoretky Lenka a Lucie Vavříkovy ze Sokola Písek.

Poláci chtějí zpátky lokomotivu. Prý ji prodali lacino

Jindřichův Hradec – Na policii se obrátila polská společnost, od které před třinácti lety společnost provozující úzkokolejku zakoupila lokomotivu.

U milevského koupaliště se konal překážkový běh Farmyrun

Milevsko - V sobotu 23. září se v okolí milevského koupaliště uskutečnila úplně nová soutěž, která v samotném městě neměla obdoby.

Ve středu 27. září navštívíme prvňáčky ze ZŠ Cesta v Písku a ZŠ v Čížové

Písecko - S novým školním rokem přichází Deník s novým unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Písecka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení