Dolejší mlýn v Miroticích bude v pátek a v sobotu již po šesté místem setkání loutek a hudby.

Divadelně hudební přehlídka původně vznikla jako platforma pro uplatnění malých hudebních a divadelních skupin.

Z lokální akce se za pět let stala událost významná pro celé jižní Čechy.

Zásluhou toho, že zde vystupují soubory a jednotliví umělci z různých míst České republiky, dostal se tento festival do povědomí jako místo setkání kulturní veřejnosti.

První tři čtenáři, kteří ve středu od 12 hodin napíší na e–mail redakce.pisecky@denik.cz a správně zodpoví otázku Jak se jmenuje zakladatel Mirotického setkání loutek a hudby, získají dvoudenní vstupenku pro dvě osoby na tento festival.


Mirotický festival loutek a hudby je orientován hlavně na dětského diváka. Tomu je uzpůsobena i dramaturgie. „Přednost mají takzvaná rodinná představení. To znamená taková, při kterých mohou najít zábavu i poučení děti všech věkových kategorií, ale i jejich rodiče,“ vysvětlil záměry zakladatel a ředitel festivalu Ladislav Loisa Tomeš.

Mezi pravidelné návštěvníky mirotických představení patří rodina Homolova z Písku. „Jezdíme sem vždycky na celé odpoledne ještě se dvěma rodinami kamarádů. Děti se dobře baví při představeních. My sedíme v hledišti s nimi, nebo si někde vedle povídáme. Když vyjde počasí je to příjemné odpoledne. Děti se už také těší na loutky v Památníku Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého,“ podělila se o zkušenosti z návštěv Mirotic Hanka Homolová.

Dramaturgie festivalu nezapomíná ani na dospělé diváky, jim jsou určeny pozdní večerní představení. Program 6. setkání je pestrý a najde se v něm zřejmě každý.

„Diváci se mohou těšit například na loutkový kabaret, na Buchty a loutky, skupinu NightWork, na Vladimíra Mišíka nebo Xaviera Baumaxu,“ připomněl jen některé součásti programu Ladislav L. Tomeš.

Mezi účinkujícími bude také populární Teátr Víti Marčíka. Jde o potulné divadlo, které stojí na výrazném charizmatu režiséra, scénáristy, herce a hudebníka Víti Marčíka. Jeho divadlo uvede v pátek v Miroticích dvě pohádky: Sněhurku a sedm trpaslíků a Tři zlaté vlasy děda Vševěda.

Festival se koná v místě, které je historicky spjato s řadou významných osobností české kultury. Za všechny jmenujme malíře Mikoláše Alše, loutkáře Matěje Kopeckého , řezbáře Mikoláše Sychrovského, hudebního skladatele a Mozartova přítele Benedikta Źáka nebo jednoho z prvních fotografů Alexandra Seika.