V pořadu Večery v zahradě, který je zde k vidění už třetím rokem, vystupují hudební a šermířské soubory, zaměřené především na dobu renesance. Tak tomu bylo i při sobotním představení, kdy kromě domácího šermířského souboru Collegium 1570 zde zahrál i písecký flétnový soubor Fautores flautae.

Bývá zvykem, že si milevští šermíři zvou různé hosty. Tentokrát to byli členové budějovického šermířského souboru Fedrfechtýři, kteří kromě zbraní předvedli svou zručnost i v ovládní bubnů a vojenských renesančních praporů.

Účinkující se navíc po skončení pořadu dočkali i nečekaného překvapení. Na pozvání ředitele Milevského muzea totiž přijely na vystoupení i děti ze salesiánské chaloupky v Klokotech u Tábora, což je jakýsi dětský letní tábor.

Po skončení večerního vystoupení vytáhly děti zobcové flétničky a za doprovodu kytary zahrály a zazpívaly účinkujícím jako poděkování písničku, kterou nacvičily speciálně pro tuto příležitost.

Pak předaly dojatému řediteli muzea velký plakát, na kterém byly barevné otisky dlaní s podpisy všech zúčastněných dětí.

„Je to jeden z nejhezčích dárků, jaký jsme kdy dostali,“ řekl ředitel Vladimír Šindelář: „Plakát uložíme do muzejních sbírek, aby tak mohl třeba po sto letech vydat svědectví o dnešních dětech a o době, ve které dnes žijeme.“