Tisící zápas kapitána Ptáčka byl vítězný

České Budějovice - Ve 25. kole Tipsport extraligy vyhráli hokejisté HC Mountfield po dobrém výkonu nad Zlínem 3:2. V úterý Jihočeši hostí na svém ledě Kladno (17.30).

27.11.2011

HC Energie Karlovy Vary - HC MOUNTFIELD 3:2Foto: Deník/ Jan Čech

Duel měl mimořádně slavnostní nádech. Domácí obránce Jan Novák totiž nastoupil ke svému sedmistému startu v extralize a jeho kolega kapitán František Ptáček odehrál dokonce úžasný tisící zápas v nejvyšší soutěži.

Po posledních nepříliš vydařených duelech trenér Výborný zamíchal se sestavou, ve které chyběl zraněný Květoň (třísla). Jihočeši chtěli oslavence ve svém týmu potěšit a od úvodních minut do soupeře pořádně šlápli. V polovině úvodní třetiny si vynutili přesilovku pět na tři a dokázali ji využít po pouhých čtyřech vteřinách. Langhammer vyhrál buly na Kotalíka, jehož bombu z první od modré Sedláček jen vyrazil. Kotouče se zmocnil šikula Gulaš a bekhendem ho umístil do zlínské klece.

Navýšit vedení mohl záhy Martynek, kterému pozice v první řadě slušela. Šimánkovu nabídku před odkrytou klecí ale minul a poté z mezikruží nepropálil Sedláčka. Domácí se dočkali až ve 14. min., kdy za Sedláčkova záda prošla Vydareného střela od modré.

Třetí úder mohl Valachům zasadit ze sóla Sailer, ale minul branku. Hosté zahrozili až ve dvou přesilovkách v závěru první třetiny, ale Kovář v domácí brance čaroval.

Hosté začali být z nepříznivého vývoje zápasu značně podráždění a především kapitán Čajánek situaci těžce nesl a pouštěl se do zbytečných provokací.
Přesně v polovině zápasu vystihl při vlastním oslabení Galvasovu rozehrávku Kotalík, nabruslil si před Sedláčka a přesnou trefou k tyči zvýšil už na 3:0. Domácí pak už hlavně kontrolovali svůj tříbrankový náskok a ze zabezpečené obrany vyráželi do rychlých brejků. V jednom z nich se ocitl nečekaně obránce Krajnc, leč branku netrefil.

Závěrečné dějství už domácí celek dohrával v pohodě. Čtyři minuty před koncem připravil výborného Kováře o čisté konto v přesilovce Holík. V samotném závěru Köhler snížil při power play třiatřicet vteřin před koncem na 3:2, ale důležité tři body už Jihočeši uhájili.
Oslavenec František Ptáček po utkání poděkoval všem fanouškům za přízeň a svůj dres věnoval do dražby.

Branky a nahrávky: 10. Gulaš (Kotalík), 14. Vydarený (Šimánek), 30. Kotalík – 56. Holík (Důras), 60. Köhler (Leška, M. Hamrlík).
Vyl. 8:7, využ. 1:1.V osl. 1:0. Rozhodčí: Blecha, Trombík – Dřínovský, Čech. Diváci: 4200.
Mountfield: Jak. Kovář – Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Kolarz, Mikuš – Martynek, Kašpařík, Šimánek – Gulaš, Kotalík, Červený – Sailer, Langhammer, Podlešák – Kuchejda, Mertl, R. Pšurný. Trenéři Výborný, Kupka a Gula.
Zlín: Sedláček – M. Hamrlík, Linhart, Matějíček, Galvas, Zámorský, Lučka, Míka, Tesařík – Holík, Leška, Köhler – Důras, Čajánek, Veselý – Ondráček, Rom. Vlach, Kubiš – Honejsek, T. Sýkora, Čech. Trenéři Rost. Vlach a Turek.

Hlasy trenérů – Milan Kupka (Mountfield): „Za vítězství jsme moc rádi, protože poslední dva zápasy se nám nepovedly. Zlín potvrdil, že má kvalitní tým a vytvořil si řadu šancí. Přesto jsme vedli 3:0 a zápas jsme měli dovést klidnějším způsobem ke třem bodům.“

Rostislav Vlach (Zlín): „Měli jsme více ze hry, ale nedokázali jsme to vyjádřit střelecky. Góly jsme dali až na konci, což už bylo pozdě.“

Autor: Pavel Kortus